Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2014, 00:00

Z pýchy dediny spravili nechcenú megastavbu. Vyberte opachu roka

Domu služieb vo Valaskej Belej doplatil na to, že chcel byť ešte väčší.


O titul realitná opacha roka sa uchádzajú tieto stavby

Bratislava má Rázsochy, Banská Bystrica autobusovú stanicu, Poprad Horse park. Problémy nedokončených budov, ktoré špatia okolie, však nemajú len väčšie slovenské mestá. Dilemu, alebo ak chcete „realitnú tragédiu,“ prežívajú už nejaké to desaťročie aj vo Valaskej Belej. Dedina v prievidzskom okrese rieši z celoslovenského pohľadu banálny problém, pre tunajších obyvateľov má však zásadný význam. V centre vyše dvojtisícovej obce im totiž už štvrťstoročie straší nedokončený dom služieb. Pamätník bývalého režimu, ale aj snahy zlepšiť už aj tak veľké rozmery.


Hlasovať za Realitnú opachu roka môžete tu


Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma. V prípade Valaskej Belej to s prihliadnutím na okolie môže platiť tiež. Obec je od najbližšieho mesta (Ilavy) vzdialená asi 23 kilometrov. Aj preto si vždy žila svojím životom. Asi najväčšiu slávu si vydobyla ako sklárska veľmoc, keď sa jej výrobky dostávali do celého sveta. Tamojšie sklárne svojho času zamestnávali aj 400 ľudí. Obec rástla a s ňou aj predstavy, ako by malo vyzerať jej centrum. Osemdesiate roky priniesli riešenie. V centre obce mal vzniknúť moderný Dom služieb. „Mali v ňom byť okrem obecného úradu aj potraviny, banka či obradná sieň,“ približuje niekdajšie plány terajší starosta obce Miloš Cúcik.

Stavať sa začalo. Prišla však revolúcia. Kým desiatky podobných stavieb sa v rovnakom období zmrazovali, vo Vlaskej Belej prekresľovali. „Niekedy v rokoch 1992 až 1993 sa nadstavovalo na stavbe poschodie,“ rozpamätáva sa starosta obce.


Viac o realitnej opache vo Valaskej Belej si prečítate tu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.