Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2014, 00:00

Paška nakupoval bez súťaže. Porušil zákon

Národná rada podpísala dodatok, ktorý zásadne mení pôvodnú zmluvu, podľa právnikov protizákonne.

Kancelária Národnej rady pod vedením Pavla Pašku obišla zákon. Koncom minulého roka nakúpila bezpečnostné opatrenia pre budovu parlamentu bez súťaže formou dodatku k už existujúcej zmluve so spoločnosťou SecuriLas. Zhodou okolností len pár dní pred tým, ako vypršala platnosť zmluvy podpísanej ešte v roku 2011 na približne 60-tisíc eur. Podpísaním 300-tisícového dodatku kancelária zásadne pozmenila pôvodnú zmluvu na zabezpečenie ochrany parlamentu a zvýšila cenu. Podľa právnikov a odborníkov to zákon o verejnom obstarávaní nedovoľuje.

V rozpore so zákonom

„Sme názoru, že Kancelária Národnej rady v tomto prípade konala v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní,“ uviedol pre HN Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c. Podľa pôvodnej zmluvy SecuriLas nedodávala a nemontovala bezpečnostné zariadenia, iba ich kontrolovala a servisovala. Dodatkom, ktorý jej navyše predĺžil platnosť zmluvy, tieto možnosti získali, navyše za viac peňazí. „Z pohľadu tak európskeho, ako aj slovenského práva by sa mal takýto dodatok považovať za uzatvorenie novej osobitnej zmluvy, ktorá vyžaduje vykonanie príslušnej formy verejného obstarávania,“ zdôraznil Leontiev. To, že mala Kancelária Národnej rady spraviť na nákup a montáž nových bezpečnostných zariadení súťaž, nám potvrdili aj na Úrade pre verejné obstarávanie. Podľa hovorcu Jána Mažgúta zákon zakazuje uzavrieť dodatok, ktorý by menil pôvodný predmet zákazky a sumu, s ktorou pôvodná zmluva nepočítala.

Nástenkový tender

„Čo sa týka transparentnosti, je to taký menší nástenkový tender, len s tým, že v tomto prípade tam ani len tá nástenka nebola,“ skonštatoval Peter Kunder z Aliancie Fair play. Podľa neho Národná rada urobila týmto pajáca z ministra vnútra, ktorý tvrdil, že novela zákona o obstarávaní obchádzanie zákona znemožní.

Národná rada nám na otázky týkajúce sa možného porušenia zákona včera nestihla odpovedať. Poskytli nám však doterajšie náklady spojené so starou zmluvou, ktorú podpísal ešte parlament pod vedením Pavla Hrušovského pred dvoma rokmi. Napríklad v roku 2011 vyplatil parlament firme SecuriLas okolo 60-tisíc eur. Čo firma parlamentu za státisíce eur na prelome rokov dodala a ešte dodá, sme sa nedozvedeli. Konateľ firmy Štefan Lastovka nám odmietol odpovedať na otázky. Parlament nás odkázal na zverejnený text dodatku, v ktorom sú však konkrétne služby a zariadenia vybielené.

Podnet na ÚVO

Na postup parlamentu v tomto prípade si posvieti aj opozícia. Poslanec OĽaNO Jozef Viskupič podá podnet na Úrad pre verejné obstarávanie. „Veríme, že ÚVO kvalifikovane posúdi, či prišlo priamo k porušeniu zákona alebo jeho účelovému obchádzaniu vedením parlamentu,“ reagoval pre HN Viskupič, ktorý má dokonca podozrenie, že dodatok súvisí s avizovanými opatreniami predsedom parlamentu Pavlom Paškom voči novinárom. Paška ich totiž ohlásil krátko po podpise zmluvy.

Ospravedlnenie

Dňa 20. februára 2014 sme v tomto článku „Paška nakupoval bez súťaže. Porušil zákon“ informovali o uzatvorení dodatku k zmluve medzi Kanceláriou NR SR a spoločnosťou SecuriLas, s.r.o., ktorý sa týkal dodania bezpečnostných zariadení pre budovu NR SR. Z článku vyplynulo, že Pavol Paška porušil pri uzatváraní dodatku zákon. Úrad pre verejné obstarávanie však vykonal 2. júna 2014 kontrolu uzatvorenia tohto dodatku, pri ktorej nezistil porušenie zákona. Týmto sa ospravedlňujeme Pavlovi Paškovi za to, že v predmetnom článku bolo nepravdivo uvedené, že ako vtedajší predseda NR SR porušil zákon.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.