Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2015, 00:00

Slovensko bude svetové. Sú tu biznis dôchodky

Od budúceho roka vznikne nové súkromné sporenie. Oslobedené od daní.

V zahraničí viac ako len bežná prax. Dokonca benefit, na ktorý mnohé firmy chytajú zamestnancov. A darí sa im to. Avšak na Slovensku doteraz krajina neprebádaná. Čisto súkromné a neregulované penzijné účty zamestnancov, na ktoré prispievajú zamestnávatelia. Teda akýsi štvrtý pilier, cez ktoré si zamestnanci šetria na dôchodok. A presne táto novinka smeruje od budúceho roka aj k nám.

Ako bude vyzerať v praxi? Človek vloží maximálne tritisíc eur ročne k obchodníkovi s cennými papiermi. Teda do nejakej investičnej firmy, ktorá umožňuje ľuďom napríklad vstup na burzu. Tá následne s jeho peniazmi obchoduje, napríklad vložením do dlhopisov či akcií. Takto jeho peniaze zarábajú 15 rokov. Ak na ne počas celého obdobia nesiahne, môže si ich následne vybrať aj s výnosmi bez zaplatenia dane. Pre porovnanie: človek sa tak vyhne bežne 19-percentnej dani, ktorú musí platiť z výnosu napríklad pri predaji firmy.


Prečítajte si aj: Dôchodková modla Smeru (komentár)Čítajte viac: Vláda vytvorila fond bez daní


Rezort financií sa pri novinke inšpiroval investičnými účtami pre zamestnancov z Veľkej Británie, Spojených štátov a Poľska. Aj keď si tam musí sporenie zamestnanec zriadiť sám, firme nič nebráni, aby naň prispievala. A tým mu poskytuje istý benefit.

Vďaka novinke to budú môcť robiť aj naše firmy. Tie sa však nateraz k tomu stavajú opatrne. „Pätnásť rokov je veľmi dlhá doba, o takejto možnosti by som určite neuvažoval. Hlavne kvôli častým odchodom a príchodom zamestnancov,“ povedal zakladateľ Pizza Mizza Jozef Šétaffy, ktorý zamestnáva stovky ľudí. Obavy vyjadril aj viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka.

Podľa odborníkov tak či tak ide o pozitívnu zmenu. „Ide vlastne o štvrtý dôchodkový pilier. Časový test pätnástich rokov totiž vylučuje špekulantov,“ povedal analytik projektu Finančná hitparáda Pavel Škriniar.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.