Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2015, 14:37

Zrušte sankcie, vyzýva Rusko. Obchod so Slovenskom výrazne padol

Obchodný obrat medzi Ruskom a Slovenskom klesol po uvalení sankcií na Rusko obojstranne o 20 percent a rovnaké zníženie obchodného obratu je aj medzi Ruskou federáciou a Európskou úniou (EÚ). Na tlačovej konferencii v rámci Klubu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Žilina to dnes povedal veľvyslanec Ruskej federácie v SR Alexej Fedotov.

Zdôraznil, že Ruská federácia považuje sankcie za neopodstatnené a predovšetkým nezákonné. „Vidíme, že došlo k zníženiu kurzu rubľa a nárastu zložitosti obchodných operácií pre rôznych ruských importérov. Intenzívne hľadáme spôsoby, ako v neľahkých časoch, keď sú uvalené sankcie, nestratiť nič z doposiaľ dosiahnutého a nájsť optimálny spôsob intenzifikácie našej spolupráce,“ povedal na margo rusko-slovenských obchodných vzťahov Fedotov.

Žilinská regionálna komora (ŽRK) SOPK požiadala na marcovom výročnom zhromaždení o zrušenie sankcií voči Ruskej federácii. Podľa riaditeľa ŽRK SOPK Jána Mišuru na sankcie najviac doplatia strední a malí podnikatelia.

„Veľké firmy sa zadaptujú. Čiastočne môžu tieto veci eliminovať, pretože sú globálni hráči a majú personál a kapacity na ich vyriešenie. U stredných a malých podnikateľov registrujeme jednoznačne najväčší prepad exportu. Pretože nemajú kapacity. A práve tu treba, aby sa politici pozreli, čo robia globálne politické rozhodnutia v rámci Európy a Euroázie. Mnohí podnikatelia nám povedali, že budú musieť kvôli poklesu exportu do Ruska znižovať stavy zamestnancov,“ uviedol Mišura.

Doplnil, že s východnými trhmi obchoduje v Žilinskom kraji okolo 25 percent podnikateľov, pričom potenciál exportu je okolo 40 percent. „Negatívne dosahy registrujeme napríklad v odevnom priemysle. Firma, ktorá v roku 2013 exportovala 100 percent luxusných odevov do Ruskej federácie, minulý rok klesla na 20 percent a tento rok počíta s exportom už len 10 percent. Firma z Oravy vyvážala do Ruskej federácie kovovýrobky za 2 milióny eur ročne. Teraz má nedobytné pohľadávky už za 0,5 milióna eur a tento rok vyvezie asi len 5 percent niekdajšej produkcie,“ dodal riaditeľ ŽRK SOPK.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.