Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2014, 17:14

Ficov priateľ Výboh si pýtal 18 miliónov, tvrdí bývalý manažér Steyeru

V kauze Pandur si mal osemnásť miliónov eur vypýtať aj slovenský lobista Miroslav Výboh. Na súde to povedal bývalý manažér zbrojovky Steyr Lutz Kampmann. Informoval o tom český portál ihned.cz. Ten nazval Výboha priateľom Roberta Fica a jeho pobočníkom (viac čítajte TU).

Výbohova ponuka údajne padla zhruba mesiac po schôdzke, kde mal o rovnakú sumu požiadať český lobista Marek Dalík. Ten je v tejto kauze obvinený.

Výboh už skôr na súde spájanie s úplatkami odmietol. Kauza sa týka pokračovania kontraktu na nákup obrnených áut Pandur pre českú armádu.

Polícia Dalíka vyšetrovala na základe svedectva bývalého zamestnanca firmy Steyr Stephana Szücsa, ktorý v marci 2011 uviedol, že lobista požadoval 18 miliónov eur za pokračovanie v nákupe Pandurov.

Podľa spisu si úplatok vypýtal na schôdzke v novembri 2007 v pražskej reštaurácii U Malířů. Predstieral pritom blízky vzťah k predstaviteľom českej vlády a to, že môže ovplyvniť ich rozhodovanie. Dalík vinu odmieta.

Kampmann sa na pražskej schôdzke nezúčastnil, pretože bol na dovolenke. Výboh podľa neho pri dohadovaní kontraktu pomáhal českej strane. Zhruba mesiac po pražskej schôdzke ho požiadal o stretnutie, ktoré sa uskutočnilo v kaviarni Griensteidl vo Viedni.

Tam údajne požiadal o peniaze. „Odmietol som to, schôdzku som ukončil a odišiel som,“ uviedol pri výpovedi Kampmann, ktorého súd vypočúval prostredníctvom videokonferencie zo Švajčiarska.

Výboh, ktorý je dlhoročným poradcom a priateľom slovenského premiéra Roberta Fica, v kauze pred súdom vypovedal v septembri. Tvrdil, že sa na rokovaniach zúčastnil, pretože zastupoval niektorých subdodávateľov pre výrobu obrnených áut.

Podľa neho pri rokovaniach žiadna žiadosť alebo ponuka úplatku nezaznela. Česko nakoniec zrušilo pôvodnú zmluvu na 199 obrnených áut a nechalo si ich dodať len 107.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.