Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2014, 11:45

Slováci dostali dobrú správu. V tomto roku zarobia viac

Slováci si budú môcť zo svojich platov dovoliť viac. Vďačíme tomu hlavne nižšej inflácii.

Začiatok tohto roka prináša pre Slovákov dobrú správu. Podľa analýzy Poštovej banky totiž reálne zarobíme viac ako vlani. „Reálny rast platov v tomto roku odhadujeme na úrovni okolo jedného percenta a zarábajúci Slováci by si tak zo svojich platov mali dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb ako vlani,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Dôvodom prečo zarobíme viac je podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej najmä pomalší rast cien. Inflácia by mala totiž v tomto roku dosiahnúť priemerne úroveň 1,2 percenta. Tlmičom rastu cien bude i naďalej opatrný spotrebiteľ.

Ako však na druhej strane upozorňuje Sadovská, práve opatrnosť bude príčinou relatívne pomalého ekonomického rastu ekonomiky a pretrvavajúcej vysokej miery nezamestnanosti. Ekonomika by mala totiž podľa odhadov Poštovej banky rásť na úrovni 2,3 percenta. „Za lepší vývoj našej ekonomiky sa budeme môcť poďakovať predovšetkým silnejšiemu zahraničnému dopytu. Ten bude hnacím motorom pre naše exportne orientované podniky,“ hovorí Sadovská.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.