Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2013, 11:31

Prekvapenie pre Kažimíra. V rozpočte nájde o stovky miliónov viac

Minister financií bude mať k dispozícii o 375 miliónov eur viac, ako pôvodne plánoval.

Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi sa zadarilo. V budúcom roku totiž dostane do štátnej kasy o 375 miliónov eur viac, ako si pôvodne naplánoval. A to znamená, že v parlamente už zrejme nebude musieť prijímať žiadne dodatočné opatrenia.

Rozpočtu pomôže najmä lepší výber daní. Do rozpočtu tak pritečie len z tohto dôvodu 178 miliónov eur navyše. Ako však konštatoval šéf tlačového odboru rezortu Radko Kuruc, oproti posledným odhadom zo septembra sa efektívnosť výberu daní zvýšila výrazne. „Ak sa pozrieme len na úspešnosť výberu daní, tak od septembra sa zlepšila prognóza daní v tomto roku o 155 miliónov eur a v roku budúcom o 217 miliónov eur,“ spresnil Kuruc. Viac sa štátu darí najmä vo výbere tej kľúčovej dane – DPH.

Zrejme tak zabrala časť opatrení, ktoré štát prijal už v tomto roku. Medzi nimi najmä čierna listina neplatičov, ako aj nové zábezpeky. Rezort financií zlepšenie výberu pripisuje aj obmedzeniu platieb v hotovosti spolu s bločkovou lotériou. A v podobnom duchu sa má niesť aj budúci rok, keď štát zas zavádza nový, elektronický kontrolný výkaz. Ten by mal zamedziť najmä nadmerným odpočtom DPH.

Na nových opatreniach, ktoré štátu prinesú viac peňazí pritom rozpočet oproti septemberovej prognóze, vyberie o približne 158 miliónov viac. Časť z toho tvorí predĺženie osobitného odvodu pre regulované firmy, ako aj zavedenie daňových licencií. Na druhej strane približne 56 miliónov eur odčerpá zníženie dane z príjmu právnických osôb o jedno percento.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.