Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2015, 23:17

Ruský gigant chce úplne obísť Ukrajinu

Ruský koncern Gazprom chce pri exporte plynu do Európy úplne obísť Ukrajinu. K dosiahnutiu tohto cieľa má prispieť nový plánovaný plynovod do Turecka. V budúcnosti by tak plyn z Ruska prúdil len trasami, ktoré by neviedli cez ukrajinské územie. Informovala o tom agentúra AP.

Európske krajiny, ktoré chcú plyn z Ruska, by sa podľa šéfa Gazpromu Alexeja Millera mali poponáhľať s budovaním plynovodného spojenia do Turecka.

Rusko v decembri zrušilo projekt plynovodu Južný prúd, ktorý mal viesť pod Čiernym morom do južnej Európy. Hlavným dôvodom bola chýbajúca podpora zo strany Európskej únie (EÚ). Južný prúd mal tiež obchádzať ukrajinské územie.

Slovenský komisár EÚ pre energetiku Maroš Šefčovič, ktorý sa stretol s Millerom v Moskve, sa k jeho plánu postavil rezervovane. "Možno dokážeme nájsť lepšie riešenie."

Rusko sa už dlho snaží získať kontrolu nad ukrajinskými plynovodmi transportujúcimi plyn do Európy alebo obísť Ukrajinu.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.