Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2014, 17:22

Gazprom za tento rok vyťaží historicky najnižší objem zemného plynu

Ruský plynárenský gigant Gazprom podľa vlastných údajov v tomto roku vykáže najnižší objem vyťaženého zemného plynu vo svojej histórii. Informoval o tom denník Handelsblatt.

Spoločnosť počíta s tým, že za tento rok vyťaží 444,4 miliardy kubických metrov (m3), kým vlani išlo o 487,4 miliardy m3. Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov ako dôvod uviedol najmä spory o cenách, krízu na Ukrajine a západné sankcie.

Gazprom v júni zastavil vývoz plynu na Ukrajinu, ktorá je po Nemecku jeho druhým najväčším odberateľom. Následne firma ukončila projekt ropovodu South Stream, ktorý mal prepravovať plyn cez Čierne more do južnej Európy. Európska únia sa navyše snaží znížiť svoju závislosť od ruského plynu. Gazprom v súčasnosti pokrýva tretinu potrieb EÚ, no i tak sa export do Európy a Turecka za celý tento rok zníži o 9 %. Pre budúci rok teda nebude rozhodujúci objem ťažby, ale predaj plynu.

Problémy má Gazprom aj na domácom trhu, kde vznikli noví konkurenti. Firmy ako Novatek, Rosnefť či Lukoil si získali dobrú pozíciu a pri rokovaniach o cenách a zmluvách sú oveľa pružnejší než Gazprom. Podľa odhadov Sberbank CIB dokázali konkurenti Gazpromu v tomto roku zdvojnásobiť svoj trhový podiel na 35 %.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.