Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.11.2013, 12:50

Maďarsko musí znovu oživiť svoj priemysel, tvrdí Orbán

Maďarsko chce dosiahnuť, aby do 1,5 roka najväčší pomer hrubého domáceho produktu (HDP) pochádzal z priemyslu, vyhlásil dnes v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po schôdzke s predsedom Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV) Henrim Malossem.

Ako uviedla agentúra MTI, Orbán povedal, že je treba pokračovať v "znovuoživení" maďarského priemyslu. V súčasnosti na listine, ktorá zohľadňuje pomer priemyslu na tvorbe HDP, Maďarsko obsadzuje 3. až 4. priečku. Ak chce byť na 1. mieste, muselo by podľa premiéra predbehnúť napríklad Nemecko alebo Česko. Orbán konštatoval, že Maďarsko sa musí stať výrobným, a nie finančným centrom regiónu.

Predseda EHSV oznámil, že do Budapešti pricestoval najmä preto, aby sa osobne oboznámil s mimoriadne zaujímavými a inovatívnymi krokmi, ktoré maďarská vláda urobila v záujme toho, aby sa krajina dostala von z krízy. Malosse vyjadril obdiv k opatreniam Orbánovej vlády. Francúzsky politik zdôraznil, že Európa potrebuje novú tvár, ktorá je humánnejšou a pragmatickejšou. "V Bruseli totiž panuje technokracia, hovorí sa príliš mnoho o ideológii a lobby má priveľkú úlohu," povedal predseda EHSV. Politici sa zhodli v tom, že je potrebné podporiť strednú vrstvu, zmierniť jej daňové zaťaženie. Malosse podčiarkol význam znovuoživenia priemyslu. "Európa má dané možnosti k výrobe," dodal.

Predseda EHSV dnes pricestoval do Budapešti na trojdňovú návštevu. V rozhovore pre MTI uviedol, že jeho zámerom od nástupu do funkcie (18. apríla 2013) je ukázať novú tvár európskych inštitúcií, ktoré odzrkadľujú európsku identitu a hodnoty, preto navštevuje členské krajiny.

EHSV zastupuje rôzne hospodárske a sociálne zložky organizovanej občianskej spoločnosti. Ide o poradný inštitucionálny orgán, ktorý bol založený Rímskou zmluvou v roku 1957. Vďaka svojej poradnej úlohe sa jeho členovia, a teda aj nimi zastupované organizácie, môžu zúčastňovať na rozhodovacom procese Európskej únie. Výbor má 344 členov z celej Európy, ktorých menuje Rada.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.