Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2016, 13:26

Minimálna mzda rastie skokovo. A môže byť ešte vyššia

Od januára tohto roka opäť skokovo rastie minimálna mzda. Kým vlani poberali najmenej zarábajúci Slováci mesačne 380 eur v hrubom, tento rok im na výplatnej páske zasvieti minimálne 405 eur. „Ekonomike sa darí, klesá nám nezamestnanosť. Ja by som bol rád, ak by sme boli vo vláde a darilo sa nám tak, ako sa nám darí, aby sme sa postupne približovali k hranici 500 eur, krok za krokom,“ povedal Fico na tlačovej konferencii

Kým odborári sa tešia a argumentujú tým, že rast platov je nevyhnutný, aby ľudia mali z čoho vyžiť, podnikatelia sa obávajú, že pre nich budú zamestnanci pridrahí. A niektorí budú musieť prepúšťať.

Háčik je aj v tom, že kým pri vlaňajšom skokovom raste minimálnej mzdy o 28 eur vláda tento rast kompenzovala úľavou na zdravotných odvodoch, pri tohtoročnom raste sa firmy žiadnej náhrady nedočkajú.

Preskočením 400-eurovej hranice sa zvyšovanie minimálnej mzdy nekončí. Ak by Smer-SD znova zostavoval vládu, od budúceho roka by chcel hranicu posunúť o ďalší skok. „Viem si predstaviť, že pôjdeme na 420 alebo 425 eur,“ odpovedal premiér Robert Fico ešte koncom minulého roka na otázku HN, ako ďalej porastie minimálna mzda.

Vlani poberalo plat v rozpätí od 200 do 400 eur na Slovensku okolo 180-tisíc zamestnancov. Zvýšenie najnižšej mzdy sa dotkne viacerých zamestnancov Na minimálnu mzdu sú totiž naviazané platy aj ďalších pracovníkov. Zákonník práce totiž rozlišuje šesť stupňov náročnosti práce. Platí tak, že čím je mzda zamestnanca sofistikovanejšia a vyžaduje si vyššie vzdelanie, tým sú zaradení do vyššieho stupňa a firmy im musia platiť vyššiu minimálnu mzdu.

Čo sa týka výšky minimálnej mzdy, Slovensko z krajín V4 nie je na chvoste. Na porovnanie, minimálna mzda v Česku je 332 eur, v Maďarsku 333 eur a v Poľsku 410 eur.
 


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.