Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.11.2013, 11:56

Tretina Slovákov býva u rodičov

Ilustračné foto. Snímka: TASR
Zdroj: TASR
Slováci uprednostňujú investíciu do vlastnej strechy nad hlavou pred dlhodobým bývaním v podnájme. Z prieskumu ČSOB vyplynulo, že až 45 % ľudí býva vo vlastnom, 32 % u rodičov, 18 % v podnájme a 5 % ľudí prebýva v študentských domovoch. Na prieskume, ktorý sa uskutočnil od 21. októbra do 10. novembra, sa zúčastnilo 3085 respondentov.

Až 66 % ľudí uviedlo, že býva v paneláku (činžiak, bytový dom). Najčastejšie ide o 3-izbové byty (46 %), menší podiel tvoria 2-izbové byty (21 %) a garsónky (12 %). Po sídliskovom/panelákovom bývaní je druhým najčastejším typom bývania na Slovensku rodinný dom, v ktorom býva 34 % ľudí.

Z prieskumu taktiež vyplynulo, že Slováci plánujú zrealizovať myšlienku vlastného bývania najčastejšie v horizonte do piatich rokov (39 %). Už do 1 roka by svoje nové bývanie chcelo nájsť a vyriešiť 13 % opýtaných. V procese riešenia bytovej otázky je v súčasnosti 21 % ľudí, naopak, až 28 % ľudí sa touto otázkou nezaoberá, nemá ju zatiaľ v pláne riešiť.

Až 54 % ľudí ostalo verných svojmu rodnému mestu a zostali v ňom bývať a pôsobiť. Zvyšných 46 % ľudí sa z rodného mesta odsťahovalo, pričom najčastejším dôvodom pre zmenu pôsobiska je práca (44 %). Hneď za ňou sa v prieskume umiestnilo štúdium (29 %) a tretím najčastejším dôvodom na presťahovanie bol partner či partnerka (15 %).

TASR informovala Zuzana Eliášová z ČSOB.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.