Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2014, 00:00

Kartelistov dá štát na exekúciu

Protimonopolný úrad chce takto vymôcť 29 miliónov eur, ktoré doteraz nedostal.

Išlo o jednu z najväčších kartelových káuz v stavebníctve za posledné roky. O kauzu, kvôli ktorej mal štát zinkasovať od šiestich stavebných firiem 45-miliónovú megapokutu, odobrenú Najvyšším súdom. Napriek tomu si teraz po viac ako polovicu tejto sumy musí ísť s exekútormi. Tri firmy totiž pokutu Protimonopolnému úradu neposlali ani päť mesiacov po dátume splatnosti. A to konkrétne stavbári – Betamont, MotaEngil a Strabag, ktoré mali spolu zaplatiť bezmála 30 miliónov eur. „Exekútor vykonáva úkony podľa exekučného poriadku,“ potvrdila pre HN hovorkyňa Protimonopolného úradu Andrea Wilhelmová.

Celý problém má svoj začiatok ešte v roku 2004, keď sa spomínané firmy spolu s českou pobočkou Skanskej, Doprastavom a Inžinierskymi stavbami Košice zúčastnili na tendri na výstavbu diaľnice D1 po Tatrami. Pri predkladaní uzavreli kartel, a preto mali štátu zaplatiť miliónové pokuty. No a čas na ich uhradenie vypršal koncom tohto apríla. „Táto záležitosť zatiaľ nie je pre našu spoločnosť uzavretá. Podali sme sťažnosť na Ústavný súd a vec preto nebudeme bližšie komentovať,“ vysvetlila dôvody hovorkyňa St

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.