Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2015, 08:00

Najväčšie opachy Slovenska. Za tieto stavby sa musíme hanbiť

Ukážka odvrátenej strany krajiny a symbol istej doby, ktorý o nás veľa vypovedá.

Prechádzate okolo nich denne. Vzbudzujú odpor, beznádej a hlavne hnev na to, ako vaše okolie vyzerá. Realitné opachy. Nedokončené budovy, schátrané továrne, opustené domy. Slovensko je posiate stavbami, ktoré o nás vypovedajú veľa.

Prinášame vám prehľad 20 stavieb, ktoré ukazujú tu odvrátenejšiu stránku Slovenska:

Pozostatok po súdruhoch

Všetko sa to začalo krátko po roku 1989. Veľkolepé plány súdruhov narazili na realitu. Kultúrne domy, nereálne športoviská i miestne obchodné centrá boli naprojektované tak, akoby počítali s tými najsvetlejšími zajtrajškami. Rozpočty boli prakticky neobmedzené a vôbec nezohľadňovali reálne možnosti. Po novembri však prišlo vytriezvenie a bolenie brucha. Stovky stavieb jednoducho zamrzli a zostali na rovnakom bode až dodnes. Mestá na ich ufinancovanie nemali peniaze, investori také veľké bremeno na svoje plecia nechceli zobrať. Michalovce, Prievidza, Banská Štiavnica, Prešov... S menovaním by sme mohli pokračovať veľmi dlho. Na zozname miest, v ktorých sa ocitli „pomníky socializmu“, by sa totiž ocitlo takmer každé slovenské mesto a množstvo dedín.

Po súdruhoch, rojkovia

Slovensko však nepoznačili len sny súdruhov. Svoje urobila aj „zlatá realitná horúčka“, ktorá zachvátila developerov pred rokom 2008. Ceny bytov neúmerne rástli, predávalo sa všetko, kde sa dala zložiť hlava. Predražené, nekvalitné a nelogicky postavené? Vtedy to vôbec neprekážalo. Stavalo sa pre dopyt a ten bol slepý.

Bublina však praskla. Množstvo stavieb zostalo nedokončených a vytvorili tak ďalšie jazvy na slovenských sídliskách. Napríklad Hirošima v Ružinove. Na mieste bývalého obchodného centra si developer naplánoval najväčšie nákupné stredisko na Slovensku. Naplánoval. Výsledkom je ohyzdná stavba, ktorá straší celú štvrť. Príkladov je mnoho. Vypovedajú o nás mnoho. Sú akýmsi mementom toho, ako dopadne developer, keď chce lietať príliš vysoko...

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.