Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2015, 18:56

Štvrtý mobilný operátor chce ťažiť zo spolupráce so Slovenskou poštou

Swan ponúka technologickú podporu a Slovenská pošta značku a vybudovanú predajnú sieť.

Na spoluprácu so Slovenskou poštou je spoločnosť Swan organizačne a technicky pripravená. Pre TASR to uviedla vedúca oddelenia marketingu spoločnosti Zuzana Hánová.

"Slovenská pošta je spoločnosť, ktorá disponuje najväčšou distribučnou sieťou na Slovensku a práve vzhľadom na to sme si ju vybrali ako partnera do tohto projektu," priblížila Hánová.

Štvrtý veľký mobilný operátor na Slovensku by totiž mohol fungovať na základe spolupráce štátnej Slovenskej pošty a spoločnosti Swan Mobile. Pošta už má pre operátora nachystaný biznis plán aj návrh prvých produktov a ich cien. Informovalo o tom dnešné vydanie denníka Sme.

Hánová pripomenula, že Swan má so Slovenskou poštou podpísané memorandum o spolupráci. "Ďalej rokujeme a očakávame podpis zmluvy o spolupráci," doplnila s tým, že o vlastnícky vstup pošty do projektu má firma záujem.

Swan Mobile je nováčikom na telekomunikačnom trhu, vlani získal za 6,6 milióna eur frekvencie na mobilnú 4G sieť a teraz ju buduje. Spoločnosť sľubuje, že svoju mobilnú sieť spustí v piatok 13. marca.

Ak Swan vlastnú sieť stihne spustiť v termíne, pošta s ním chce uzatvoriť zmluvu o spolupráci. Podľa generálneho riaditeľa Tomáša Druckera je pripravená čakať do apríla. Neskorší termín už neprichádza do úvahy, pretože by chcela svoje mobilné služby spustiť najneskôr v septembri. "Podľa memoranda, ktoré sme podpísali vlani, máme nárok na 20 percentný podiel a rozhodujúci vplyv na smerovanie spoločnosti," vysvetľuje Drucker.

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb má najneskôr do 25. marca povedať, či Swan pokrýva vlastnou mobilnou sieťou pätinu slovenskej populácie. Toto stanovisko je pre operátora kľúčové, pretože potom môže od konkurentov požadovať, aby mu prenajímali svoje siete za férovú cenu v rámci takzvaného národného roamingu.

Ak spolupráca so Swanom nevyjde, pošta chce osloviť ostatných troch operátorov, akú jej dajú ponuku. V takom prípade by najskôr vytvorila virtuálneho operátora, teda pošta bude mať vlastné SIM karty, vlastné produkty aj cenotvorbu, no jej zákazníci budú fungovať v sieti iného operátora.

To je aj dôvod, prečo chce pošta skúsiť najskôr spoluprácu so Swanom, hoci je na trhu nováčikom. "V prípade Swanu môžeme riešiť vlastného operátora, pretože Swan nemá silnú predajnú sieť a tiež im chýba silná značka, to všetko im vieme dať, kým oni majú byť silný technologický partner," priblížil šéf Slovenskej pošty.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.