Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2014, 23:57

Rusi rýchlo utekajú od rubľa

Financie.

Rusi v marci opúšťali rubeľ najrýchlejšie za viac ako štyri roky. Ukázali to podľa správy agentúry Reuters nedávne dáta ruskej centrálnej banky. Celkový dopyt po zahraničných menách, najmä dolároch a eurách, v marci dosiahol 14,9 miliardy dolárov. Bolo to najviac od januára 2009, keď sa na nej podpísala globálna finančná kríza.

Vplyv napätia

Ruskú menu v súčasnosti ovplyvňuje napätie medzi Ruskom a Západom kvôli kríze na Ukrajine. V marci bol dopyt po zahraničných menách 1,5-krát vyšší ako vo februári. Prezident Vladimir Putin na začiatku marca povedal, že Rusko má právo vtrhnúť na Ukrajinu, aby chránilo tamojšie ruskojazyčné obyvateľstvo. Rusko potom anektovalo ukrajinský Krym, práve s poukázaním na nutnosť chrániť tamojšie väčšinové ruskojazyčné obyvateľstvo. Ruská centrálna banka konštatovala, že rubeľ sa v marci naďalej oslaboval k hlavným zahraničným menám a že dopyt po zahraničných menách sa v čase neistoty ohľadne ďalšieho možné poklesu „dramaticky zvýšil“.

Vyberajú hotovosť

Rusi si tiež rekordným tempom vyberali zahraničnú hotovosť z bánk. Z dolárových účtov si vybrali celkovo 6,9 miliardy dolárov. Rubeľ za prvé tri mesiace roka podľa údajov Reuters stratil oproti doláru skoro deväť percent svojej hodnoty a oproti euru o niečo viac ako osem percent. Pokles bol z veľkej časti zaznamenaný práve v marci. Ruská mena odvtedy straty čiastočne zmazala. Obrat Rusov k cudzím menám je však podľa Reuters ranou pre tamojšiu centrálnu banku, ktorá sa pozvoľna snažila zriadiť rubeľ ako dôveryhodnú menu. Dolár k rubľu vo štvrtok pred sviatkom v Rusku uzavrel na úrovni 35,04.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.