Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2013, 16:28

Licencie poškodia podnikateľské prostredie, odkazujú ľudovci

Daňové licencie znamenajú podľa predstaviteľov troch strán Ľudovej platformy (SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd) zavedenie novej dane a poškodia podnikateľské prostredie v SR. Takýto návrh daňových licencií odmietajú. Uviedli to dnes na brífingu poslanci Národnej rady SR Ivan Švejna (Most-Híd) a Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), ako aj podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Daňové licencie sú podľa Švejnu jedným z najhorších opatrení tejto vlády v oblasti kvality podnikateľského prostredia. "Opatrenie totiž neúmerným spôsobom poškodzuje podnikateľské prostredie," povedal Švejna.

"KDH odmieta novú daň, pretože poškodí zamestnanosť na Slovensku. Vláda odrádza ľudí, aby začali podnikať. A menej podnikateľov sa rovná menej pracovných miest," podotkol Moravčík. Nový začínajúci podnik je podľa neho v strate väčšinou aspoň prvé tri roky, nielen jeden rok, čo návrh daňových licencií nezohľadňuje.

Vláda si podľa Štefanca najskôr "namaľovala" očakávané príjmy v návrhu štátneho rozpočtu a teraz hľadá spôsob ako navrhnuté čísla naplniť. "Tento návrh novej dane je taký absurdný, ako keď sa kedysi v histórii zavádzala daň z fúzov či daň z klobúka. Vláda už nevie ako zdierať ľudí, tak si vymyslela absurdnú daň zo straty. Jednoznačne ju odmietame, pretože takéto spôsoby privedú Slovensko do ešte horšej situácie a ďalej zhoršia už aj tak zlú úroveň nezamestnanosti," dodal Štefanec. Podľa neho je potrebné sústrediť sa na zjednodušenie podnikateľského prostredia, na zníženie odvodového a daňového zaťaženia.

Ministerstvo financií (MF) SR 11. novembra 2013 predstavilo výšku daňových licencií, ktoré by mali firmy platiť prvýkrát v roku 2015. Ich konkrétna suma bude závisieť od tržieb spoločnosti a od toho, či je, alebo nie je firma platcom dane z pridanej hodnoty (DPH). Neplatca DPH s tržbami do 500.000 eur by mal platiť 480 eur, platca dane s tržbami do 500.000 eur bude platiť 960 eur a pre subjekty s tržbami nad 500.000 eur MF stanovilo výšku daňovej licencie na 2880 eur. "Od platenia licencií budú oslobodené v prvom roku podnikania novovzniknuté spoločnosti. Živnostníkov sa licencie nedotknú vôbec," avizoval na pondelňajšej (11. 11.) tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.