Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2014, 19:06

Slovak Telekom musí účtovať konkurencii menej, rozhodol úrad

Regulované veľkoobchodné ceny služieb, ktoré je spoločnosť Slovak Telekom (ST) povinná poskytovať svojej konkurencii, klesnú. Informoval o tom dnes hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) Roman Vavro. "Zníženie veľkoobchodných cien je dobrou správou pre rozvoj konkurencie," zdôraznil.

Cena zostavenia volania vo verejnej pevnej telefónnej sieti spoločnosti klesne o 4,5 percenta. Regulátor schválil Slovak Telekomu maximálnu cenu za túto službu bez ohľadu na typ a úroveň prevádzky vo výške 0,003454 eura. Spoločnosť ju bude účtovať od 1. septembra tohto roka.

Zníži sa aj cena za zriadenie prístupu k ukončovacím častiam prenajatých okruhov s kapacitou do a vrátane 2 Mbit/s, a to o 6,4 percenta. Po novom si bude môcť ST za túto službu pýtať najviac 746,62 eura. Sadzba za používanie týchto častí okruhov poklesne o 13,6 % na 44,71 eura.

Nižšie budú tiež ceny za služby kolokácie na veľkoobchodných trhoch číslo 4, 5 a 6. Podľa Vavra to znamená, že konkurenční operátori budú spoločnosti platiť menej za poskytovanie priestoru a technického vybavenia potrebného pre umiestnenie telekomunikačných zariadení, napríklad pri službách širokopásmového internetu prostredníctvom optických sietí alebo technológie DSL. "Regulované ceny vypočítané spoločnosťou ST obsahujú iba náklady nevyhnutne potrebné na poskytovanie služieb," skonštatoval úrad na základe overenia výpočtov.

Slovak Telekom je povinný vypočítať ceny podľa metodiky stanovenej regulačným úradom. Výpočet predkladá úradu, ktorý ceny schváli, alebo upraví. Schválenú sumu musí spoločnosť účtovať po uplynutí 60 dní od doručenia potvrdenia RÚ. Úrad zverejnil plné znenia oznámení o schválení cien vo svojom vestníku a na internete.

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.