Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Pripravovaná transformácia štátnej Slovenskej pošty na akciovú spoločnosť sa cien poštových služieb nedotkne. Rovnako podľa prevádzkového riaditeľa podniku Jozefa Vavreka tarify neovplyvní ani postupujúca liberalizácia poštového trhu. "S očakávaným zaniknutím poštovej výhrady, teda výhradného práva pošty prepravovať zásielky v určenom hmotnostnom a cenovom limite, v roku 2009, sa budeme musieť prispôsobiť konkurencii na trhu," povedal pre HN. Slovenská pošta by sa mala na stopercentnú akciovku, kde bude hlavným akcionárom ministerstvo dopravy, pretransformovať od vstupu Slovenska do Európskej únie - 1. mája budúceho roka. Tento termín však nebol zo strany únie záväzný, ministerstvo pôvodne navrhovalo účinnosť už od začiatku budúceho roka. Pre postupnosť legislatívneho procesu to nebolo možné a materiál je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Zmenu právnej formy štátneho podniku nepodmieňujú výraznejšie výdavky. Transformáciu pošty ministerstvu dopravy uložila Poštová politika, ktorú vláda schválila ešte v roku 1999.
"Skôr, ako sa poštový trh úplne liberalizuje a zanikne poštová výhrada, úplná ani čiastočná privatizácia pošty nie je výhodná," myslí si generálna riaditeľka sekcie pošty na ministerstve, Jarmila Brichtová. Najvhodnejší model fungovania pošty, či už s účasťou súkromného kapitálu alebo bez, ktorá má povinnosť zabezpečovať na celom štátnom území univerzálnu poštovú službu za primerané ceny, však ešte neurčili ani európske orgány.
Poštové tarify boli od vzniku Slovenskej pošty k 1. januáru 1993 stabilné. Prvý raz sa zvýšili až na začiatku tohto roka. Po tom, ako zvýšenie odsúhlasil Poštový úrad, upravila poplatky vo vnútroštátnom styku zhruba o 7,6 percenta. Slovenská pošta na konci minulého roka disponovala aktívami 7,098 miliardy korún.

Tarify pošty vo vybraných službách vnútroštátneho styku
Listy* Hmotnosť Tarifa (Sk)
20 g 12
50 g 13
500 g 16
1 kg 35
2 kg 52
Balíky 2 kg 52
3 kg 58
5 kg 64
10 kg 98
15 kg 135
20 kg 174
25 kg 210
30 kg 249
* maximálny rozmer 235x165x5 mm
Zdroj: Slovenská pošta

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.