Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2013, 00:00

Kauza Strelingstav straší Košice

Mimosúdnu dohodu poslanci neschválili, chystajú tabuľu hanby vinných primátorov.

Kauza firmy Strenligstav, ktorá môže dostať metropolu východu do nútenej správy, bude Košice zjavne mátať ďalej. Košickí poslanci včera neschválili návrh mimosúdnej dohody so spoločnosťou Waltz Properties, ktorá prebrala nároky košickej firmy Strelingstav voči mestu. Rokovanie odložili až na budúci pondelok. A vynárajú sa ďalšie otázniky.

Rozdelení poslanci
Len pripomeňme, že firma Strelingstav začala v roku 1993 pre Košice vykonávať údržbu ciest. O dva roky neskôr vtedajší primátor Rudolf Schuster zmluvu vypovedal, za čo firma mesto zažalovala. V spore doteraz vyhrala všetky súdne spory. Košice tak majú na stole dnes iba dve možnosti. Prijať mimosúdnu dohodu za 9,9 milióna eur, alebo sa súdiť ďalej. Dnes sa pritom rozhoduje skôr o výške škody pre londýnsku firmu. Hlasovať však včera odmietli poslanci KDH s tým, že potrebujú viac času na analýzu.

Návrh dohody spochybňoval nezávislý poslanec Alfonz Halenár, ktorému sa nepáčila metodika posudku súdneho znalca. „Tak, ako sú tam počítané indexy rentability a ušlý zisk, takú jeho výšku si v praxi neviem predstaviť,“ dôvodil. Posudok určil škodu spôsobenú neoprávneným vypovedaním zmluvy pre firmu v približnej výške 15 miliónov eur. Podobnú sumu určil znalec nedávno objednaný radnicou. Primátor Košíc Richard Raši (na snímke) Halenárovi protirečil, že prvý posudok určil súd, a bude ťažké ho zvrátiť. „Posudzovanie trvá mesiace, deadline na prijatie dohody trvá do konca júla,“ povedal.

Tabuľa hanby
Raši tiež argumentuje, že dohoda dáva možnosť štyroch splátok na tri roky, súdu by bolo treba zaplatiť naraz. „Navyše zaťažuje mesto vedením sporu, znižuje mu rating,“ konštatuje. Poslanec Smeru Miloš Ihnát je presvedčený, že iná suma v návrhu dohody by podľa neho bola vyššia. Poukazuje, že aj tri posudky určujúce škodu na 15 miliónov eur boli počítané k roku 2005. „Dnes sa píše rok 2013, úroky by nás mohli dostať do vyšších čísel,“ vypočítava. Podpísať dohodu chce aj Ján Süli z klubu SDKÚ. „Všetky tri posudky ukázali sumu vyššiu, ako je tá v dohode,“ tvrdí.

Spor poslancov dokonca zašiel až tak ďaleko, že včera už padli aj návrhy vyvesiť na tabuľu hanby portréty primátorov, ktorí kauzu spôsobili. Kamil Weiczen z Advokátskej kancelárie Čollák - Weiczen - Vanko & Partners, ktorá pri dohode zastupuje mesto Košice, označuje rokovania s mestom o mimosúdnej dohode za tvrdé. Údajne mali trvať viac ako pol roka a k sume 9,9 mali dôjsť obe strany postupne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.