Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2015, 18:05

IBM bude prepúšťať. No nie stotisíc ľudí, dementuje fámy firma

Správa, ktorú zverejnil portál Forbes.com tvrdí, že technologický gigant IBM prepustí štvrtinu svojich zamestnancov.

Technologická spoločnosť IBM poprela správu časopisu Forbes, podľa ktorej plánuje rozsiahlu reorganizáciu a v rámci nej zrušenie viac než 100.000 pracovných miest. Informovala o tom agentúra AP.

Spoločnosť síce nedávno zverejnila informácie o prepúšťaní, ale podľa jej vyhlásenia pôjde o "niekoľko tisíc ľudí", čiže o zlomok počtu, ktoré zverejnil časopis. Ten tvrdil, že v rámci projektu pod názvom Projekt Chrome o prácu príde až každý štvrtý zamestnanec. IBM dodáva, že cieľom reorganizácie je vytvoriť priestor pri prijatie približne 15.000 ľudí s novými vedomosťami.

O prepúšťaní informoval bloger

Americká spoločnosť by mala prepustiť v priebehu tohto týždňa 110-tisíc svojich zamestnancov. Podrobnosti o pláne zverejnil americký bloger Robert Cringely prostredníctvom článku na prestížnej stránke Forbes.com. Podľa údajov britského The Guardian sa to týka štvrtiny zamestnancov po celom svete.

"Zachytil som túto informáciu, ale za spoločnosť sa k tomu nemôžem vyjadriť, pretože nejde o oficiálnu informáciu," povedal pre HNonline riaditeľ marketingu a komunikácie IBM na Slovensku Branislav Kohl. Podľa jeho slov spoločnosť berie túto informáciu zatiaľ ako fámu.

"Z dôvodu riešenia problémov s biznisom a zrýchlenie transformácie bude kontaktovaných okolo 26% zamestnancov IBM prostredníctvom svojich manažérov," píše Cringely. Projekt je v rámci firmy známy pod názvom "project chrome".

Číslo ešte nie je definitívne

Známy technologický portál TechCrunch potvrdzuje informácie o prepúšťaní v IBM. Počet ľudí, ktorí prídu o práce však má byť oveľa menší. Viaceré zdroje pre portál potvrdili, že technologický gigant plánuje prepustiť okolo 11-tisíc svojich zamestnancov.

Šéfka IBM Ginni Rometty minulý týždeň zverejnil štvrťročné príjmy firmy, ktoré nesplnili očakávania analytikov. Minuloročné príjmy firmy padli na 93 miliárd dolárov. Tri roky predtým dosahovali výšku 107 miliárd.

Spoločnosť IBM je podľa rebríčku Forbes piata najhodnotnejšia značka. Jej hodnota je odhadovaná na takmer 48 miliárd dolárov. V poslednom rebríčku nechala za sebou gigantov ako McDonald's, Samsung či Toyota.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.