Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2014, 00:00

Naše zadlženie prekonalo historickú hranicu

Verejné financie

Kritická hranica, ktorú doteraz nikdy Slovensko neprekonalo. Takýto prívlastok môže najnovšie dostať náš dlh. Práve ten prekonal v prvom štvrťroku tohto roka rekordných 58 percent a dosiahol tak najvyššiu úroveň v histórii Slovenska. Ukázali to údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.

Dôvodom však nie je neočakávané míňanie. Naopak, stoja za tým extrémne lacné pôžičky. Využili sme historicky najnižšie úroky na predaj štátnych dlhopisov a vytvorili sme si tak rezervu – odôvodnil nárast dlhu o o tri percentuálne body rezort financií.

Klesajúce zadlženie

Faktom je, že slovenský dlh si teraz medzi sebou investori obchodujú za skutočne nízke výnosy. To pri jeho predaji pocítil v predchádzajúcich mesiacoch aj štát. Vďaka lacným dlhopisom by na úrokoch mal ušetriť podľa odhadov ministerstva približne 25 miliónov eur.

Okrem toh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.