Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2014, 00:00

Liptov sa teší. Turisti mu prinášajú dane

Regióny si pochvaľuje, že za posledné dva roky vyzbieral o tretinu viac daní.

Viac atrakcií, väčšie zľavy a nakoniec aj viac daní. Prevádzkovatelia cestovného ruchu na severe Slovenska si mädlia ruky. Len na Liptove vlani vybrali na dani z ubytovania o 8,5 percenta viac ako v roku 2012. Pri porovnávaní s rokom 2011 číslo atakúje tretinovú hranicu. „Najväčší nárast zaznamenali v Liptovskom Mikuláši, Bešeňovej a v Ružomberku – spolu viac ako 300 tisíc eur,“ vypočítava oblastná organizácia Region Liptov. Prvenstvo v tomto smere drží Demänovská dolina. Aj vďaka prítomnosti strediska Jasná, dokázala vyzbierať za rok na dani 390-tisíc eur.

„Pre cestovný ruch na Liptove sa snažíme robiť maximum. Hlavnou úlohou je propagácia regiónu a vďaka spolupráci s našimi členmi je spoločným cieľom spokojný hosť. Prax už veľakrát ukázala, že na dovolenku sa vrátia len tí, ktorým u nás nič nechýbalo,“ pripomína riaditeľka OOCR Region Liptov Darina Bartková.

Za dva roky existencie týchto turistických združení na Slovensku vzrástol objem vybranej dane z ubytovania na Liptove o 28,6 percenta. V roku 2013 naprieč celým regiónom vybrali 924 534,22 eur a zároveň zaznamenali nárast počtu prenocovaní o 8,6 percenta. Viac prostriedkov z daní znamená vyššiu dotáciu zo štátneho rozpočtu, ktorú chcú Liptáci využiť na masívnejšiu podporu turizmus a rozvoj regiónu. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.