Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2015, 14:15

Liberáli z SaS navrhujú zrušiť daňové licencie

Súčasný charakter daňových licencií iba minimálne postihuje daňových podvodníkov a likviduje tých, ktorí sú v strate z objektívnych príčin, tvrdí SaS.

Opoziční poslanci zo strany SaS navrhujú zrušiť daňové licencie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorú predkladajú na najbližšiu schôdzu parlamentu.

Platný zákon o dani z príjmov upravuje daňové licencie právnických osôb v rozpätí od 480 eur do 2880 eur ročne.

"Súčasné nastavenie daňových licencií má likvidačný potenciál na množstvo malých firiem, ktoré sú v strate z celkom objektívnych dôvodov a na druhej strane podvodníkov sa veľmi nedotkne, pretože tí disponujú dostatočnými ušetrenými zdrojmi na úhradu licencií," skonštatovali poslanci v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Taktiež sú presvedčení, že súčasný plošný charakter daňových licencií iba minimálne postihuje daňových podvodníkov a bude likvidovať tých, ktorí sa z objektívnych príčin ocitnú v strate, alebo tých, pre ktorých je firma iba občasným a nepravidelným vedľajším zdrojom príjmu a v danom roku jednoducho vykáže stratu.

"Tvorcovia daňových licencií zjavne nemali ambíciu využiť legislatívne možnosti nastavenia daňových licencií tak, aby postihli spoločnosti, ktoré sa dlhodobo a plánovite vyhýbajú daňovým povinnostiam, ale zvolili cestu 'hrubej sily' voči všetkým," skonštatovali poslanci.

Preto považujú súčasné nastavenie daňových licencií za zlé a navrhujú ich zrušenie. "Veríme, že sa následne v legislatívnom procese podarí nájsť riešenie, ktoré zásadne obmedzí daňové úniky, ale súčasne nepostihne nespravodlivo a neefektívne veľkú časť tých, ktorí sú v strate objektívne," doplnili poslanci.

Právna norma by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.