Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2014, 00:00

Apple sa prispôsobil trhu. Má však eso v rukáve

Od predaja nového iPhonu sa očakáva rekord. Boduje platbami.

Milióny predaných kusov a nový rekord. Aj toto sa dá už dnes povedať o iPhone 6 z dielne americkej IT ikony Apple, ktorý sa na svete začal predávať minulý týždeň v piatok. Hoci legendárna americká spoločnosť prezradí presné čísla o tom, koľko ľudí si smartfón za 800 eur odnieslo v prvých dňoch domov, až koncom týždňa, už dnes sa nahlas špekuluje, že by to malo byť asi 10 miliónov kusov. To je o milión viac ako sa predalo jeho predchodcu – iPhonu 5 S.

Slováci si na „šestku“ počkajú

Nový iPhone 6 je telefón, ktorého predaj štartoval v 12 krajinách sveta. Konkrétne v Európe ho dostali Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia. A išlo priam o davové šialenstvo. Ľudia tam stáli, tlačili sa a predbiehali akoby vpredu rozdávali liek na rakovinu. Niečo neskutočné. Okrem toho, keď pracovník Applu vyhlásil pred obchodným centrom, že všetky iPhony sa vypredali (asi 30 minút po otvorení), dav nervózne vtrhol dnu. Keď Apple spustí do predaja svoju novinku, nie je výnimkou, že v obchodných centrách po svete zasahuje aj polícia. Tak to bolo na niekoľkých miestach aj teraz.


Čítajte viac: 

iPhone 6 je veľký a každému vyhovovať nebude

Po „hit roka“ si prišli milióny ľudí


Na Slovensku sa smartfónu dočkáme najskôr koncom októbra 2014. Tvrdia to aspoň operátori bez presnejšieho zadania termínu. Je to logické, keďže tieto spoločnosti sú závislé od toho, kedy im Apple telefóny dodá. Už 26. septembra však štartuje predaj v Rakúsku.

Zmenia svet platieb

Na zopakovanie – iPhone 6 má 4,7-palcový displej. Už to nie je ten malý šikovný telefón do jednej ruky. Aj keď 4,7 palca nie je ešte nič extrémne, úprimne sa mi telefón drží horšie ako iPhone 5 či iPhone 5 s. Vyhovuje mi však hrúbka, iPhone 6 je veľmi tenký, na moje prekvapenie má výborný hlasitý reproduktor a špičkový fotoaparát.

Apple sa skrátka tento rok prispôsobil trhu, ktorý chce tenké a veľké telefóny. Novú revolúciu spôsobí na poli mobilných platieb vďaka Apple Pay. Platiť mobilmi je možné vo svete už roky, no chýbal niekto, kto by priniesol funkčný koncept. A Apple je prakticky jediný, kto tomu dal bezpečnosť a jasný smer. Platenie telefónom si síce užijú zatiaľ len zákazníci v USA, no verím, že technológia dorazí aj na Slovensko, kde sú bezkontaktné platobné karty veľmi populárne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.