Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2014, 19:07

Zamestanci daňového úradu brali 200-eurové úplatky. A pomáhali k miliónovým podvodom

Vyplnili si vymyslené daňové priznania k DPH, podali ich na daňovom úrade a žiadali o vyplatenie fiktívnych nadmerných odpočtov za viac ako milión eur. Aby, všetko prebehlo ako má, uplatili aj dvoch pracovníkov Daňového úradu v Bratislave. Národná kriminálna agentúra dnes šiestim členom tejto organizovanej skupiny klepla po prstoch. Vyšetrovateľ ich obvinil zo spáchania zločinu závažnejším spôsobom konania. Dnes o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl.

Daniari dostávali po 200 eur
Obvinení Marián Z., Mária Z., Marcela Z. A Emil P. si s úmyslom získať finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu založili alebo prevodom podielov ovládali 19 obchodných spoločností. Tie pritom v praxi nevykazovali ekonomickú činnosť v takom rozsahu, aby im reálne vznikal nárok na vrátenie DPH. „Do ich riadiacich orgánov obsadili seba alebo nimi vybrané osoby, s ktorými mali priateľský alebo príbuzenský vzťah,“ vysvetľuje Wäldl. Výnimkou však neboli ani osoby finančne odkázané na túto organizovanú skupinu.

Do podvodu boli zapojení aj dvaja pracovníci Daňového úradu v Bratislave. Vladimír Š. a Ladislav P. okrem poskytovania informácií v súvislosti s daňovými konaniami týkajúcich sa ich subjektov zabezpečovali, aby daňové priznania boli opečiatkované a predložené v termínoch, ktoré si obvinení sami zvolili. Za sprostredkované služby im boli vyplácané odmeny vo výške 100 až 200 eur.

Neodvádzali daň ani poistné
Štyri obvinené osoby sa nachádzajú v súčasnosti vo väzbe a sú trestne stíhané aj za trestný čin neodvedenia dane a poistného s rozsahom škody 7,643 milióna eur a za obzvlášť závažný zločin poisťovací podvod s rozsahom škody minimálne 775 127 eur.

V polovici mája a 23. septembra tohto roka vykonalo 155 príslušníkov Policajného zboru v spolupráci s inšpekciou Finančného riaditeľstva SR zaisťovacie akcie, pri ktorých boli zadržané podozrivé osoby a zaistené účtovné doklady, falošné pečiatky rôznych firiem, počítače a pamäťové médiá.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.