Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2014, 10:19

Lacnejší ľudia pripravia štát o desiatky miliónov eur

Rezort ministra Kažimíra sa musí vysporiadať s nižšími príjmami na daniach a odvodoch.

Takmer 150 miliónov eur. O toľko menej vyberie, v porovnaní s poslednom prognózou, v budúcom roku štát na odvodoch a daniach. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií. „Aktualizácia daňových a odvodových príjmov vychádza výlučne z legislatívnych zmien,“ vysvetľuje jeho šéf Martin Filko.

Dôvodom aktualizácie prognózy boli legislatívne zmeny, ku ktorým došlo od septembra, kedy sa predpoveď naposledy menila. Ide o zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky, novelu zákona o dani z príjmov a o dani z motorových vozidiel.

Najväčší „škrt cez rozpočet“ vláde urobí novinka – takzvaná odvodová odpočitateľná položka.  Podľa odhadov IFP príde po jej zavedení štát na daniach a odvodoch približne o 166 miliónov eur. V praxi ide o to, že štát bude odpúšťať celé alebo časť zdravotných odvodov za ľudí s najnižšími príjmami.

K zníženiu odhadu výberu daní a odvodov v prognóze pristupuje rezort financií potom, ako ju ešte pred dvoma mesiacmi zvyšoval. V budúcom roku odhadoval, že vyberie o 220 miliónov eur viac. Dôvodom vtedy bol vyšší rast miezd a zamestnanosti. Ale tiež na základe pozitívnejšieho vývoja vo výbere dane z príjmu u firiem za rok 2013. „Najvýraznejší príspevok prináša robustnejší vývoj na trhu práce. Pozitívny vývoj je ku koncu prognózy postupne tlmený nižšou infláciou a najmä revíziou očakávaného vývoja priemernej úrokovej miery z vkladov,“ dodal v septembrovej prognóze IFP.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.