Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2014, 00:00

Minipivovary sú spestrením trhu

Výroba piva. Spestrenie pivnej ponuky súvisí so životným štýlom, hovorí prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Júlia Hurná:

 

Slovensko patrí medzi krajiny so silnou tradíciou pivovarníctva a konzumácie piva. Mení sa niečo na obľube piva medzi Slovákmi?

Ak hovoríme o kategórii piva, naďalej patria medzi najobľúbenejšie ležiaky. Avšak časy homogénnosti kategórie sú za nami. Je to celkom prirodzený vývoj, ktorý súvisí s vývojom spotrebiteľských preferencií. Posledný ročník súťaže Slovenská pivná korunka ich mal dvakrát toľko kategórií ako prvý. Trh s pivom spestrili radlery, nealkoholické pivá či ochutené nealkoholické pivá, čo súvisí aj s celkovým životným štýlom, akým dnes žijeme.

Koncentrácia spoločností sa nevyhla ani pivovarníctvu. Nemôže to priniesť negatíva vzhľadom na kvalitu produktov?

Uvediem príklad. Dve zahraničné spoločnosti pôsobiace na Slovensku preinvestovali za posledných 14 rokov viac ako 330 mil. eur do rozvoja slovenských pivovarov, a to bez daňových prázdnin alebo iných úľav. Vďaka tomu, že zachovali výrobu piva v takom objeme, aký dnes dosahujú, sa podarilo udržať pracovné miesta v ekonomicky slabších regiónoch Slovenska. Venujú sa rozvoju miestnych komunít, zvyšovaniu kvality života v nich a zachovávajú tradície slovenského pivovarníctva.

Tieto dve spoločnosti stoja za mnohými slovenskými značkami. Nie je to problém pre menšie pivovary?

Slovensko má v súčasnosti ustálený profil z hľadiska prítomnosti väčších či menších pivovarov. Na Slovensku dnes pôsobia 2 veľké,2 malé a približne 35 malých reštauračných pivovarov. Veľké a malé pivovary sa vyznačujú celkovým objemom výroby a schopnosťou celoplošného zásobo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.