Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2015, 00:00

Malé firmy zhltnú bankám klientov

Maroš Kiska, zakladateľ firmy Zinc Euro, pre HN:

V rámci zdieľanej ekonomiky vznikajú aj nové finančné služby, ktoré dokážu sprostredkovať úver od súkromnej osoby inej osobe bez banky. Je to rýchlejšie a lacnejšie. Jednou z takých firiem je aj Zinc Euro, ktorú založil na Slovensku synovec slovenského prezidenta Maroš Kiska.„Nechceme byť plnoformátovou bankou, ale lacnejšou a efektívnejšou alternatívou v úverovom biznise,“ hovorí Kiska.

Vysvetlite mi, ako fungujú peer-to-peer či komunitné pôžičky?

Ľudia si požičiavajú stáročia. Keďže neboli ochotní požičiavať si priamo, vznikli sprostredkovatelia, teda banky, ktoré im to umožnili. Teraz je populárna zdieľaná ekonomika, ktorá podporuje lacnejších sprostredkovateľov. Tento koncept narúša stereotypy a pýta sa, načo mať drahých a neefektívnych sprostredkovateľov, keď sa to dá robiť lacnejšie.

Ako teda fungujete vy?

Vy ako žiadateľ o úver oslovíte nás. My zhodnotíme vaše úverové riziko, pričom máme prísnejšie skóringové modely ako banky a odporúčame našim investorom, aby vám požičali. My potom investorovi priraďujeme jednotlivých dlžníkov.

Ak by som chcel 30-tisíc eur na bývanie, vedeli by ste mi vyhovieť?

Nie, hypotéky zatiaľ neposkytujeme. Požičiavame sumy od 1000 do 15-tisíc eur.

Ak ma správne neodhadnete a ja úver nebudem splácať, doplatí na to investor, ktorý mi požičal?

Nie, pretože máme garančný fond, kde sme už naliali jeden milión eur a z toho sa investorovi vyplatí zainvestovaná istina. Išli by sme proti sebe, ak by sme vás nesprávne oskórovali.

Poskytujete teda úvery pre bonitnejších klientov a ľudia, ktorí smerujú do nebankoviek, lebo ich odmietla banka, u vás nemajú šancu?

Áno, smerujeme na bonitnejšiu klientelu, aj preto nepožičiavame pár stovák eur ako to robia nebankovky.

Kde ste brali inšpiráciu?

Vo Veľkej Británii, kde som študoval. Videl som, že tam tieto pôžičky fungujú a dôverujú im aj dôchodcovia či vládne agentúry. Prvá bola v roku 2005 firma Zopa, ktorej sa začalo veľmi dariť, keď vypukla kríza

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.