Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2015, 00:00

Českí Rusi chcú v Mochovciach viac

Rusi, hoci nie úplne priamo, chcú posilniť svoju pozíciu pri dostavbe tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Česká Škoda Jadrové strojírenství, ktorá je súčasťou ruskej strojárskej skupiny OMZ, by sa chcela zhostiť úlohy hlavného koordinátora prác na tomto megaprojekte za 4,6 miliardy eur. V preklade: zastrešovala by všetky práce, ktoré na blokoch prebiehajú alebo majú prebiehať. Doteraz mala pritom v Mochovciach zákazky len za zlomok tejto sumy:520 miliónov eur.

Momentálne majú koordináciu prác na dostavbe pod patronátom Slovenské elektrárne, ktorých väčšinovým vlastníkom je taliansky Enel. Jeho zástupcovia však už nemusia byť tí, čo budú strihať pásku pri dokončení. Enel sa pred časom rozhodol, že sa svojho podielu v elektrárňach zbaví. A 66-percentný podiel by rád odkúpil napríklad Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského. „Stále máme záujem,“ povedal hovorca EPH Daniel Častvaj. V hre je však aj slovenská vláda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.