Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2013, 13:45

Za kolky by sa malo dať platiť aj kartou

Kolkovými známkami budú môcť Slováci zrejme platiť aj v budúcom roku. Ministerstvo financií SR totiž v novele zákona o správnych poplatkoch, ktorú dnes odobril Ústavnoprávny výbor NR SR, posúva termín zrušenia kolkových známok na 1. júla 2014.

"Úhrada formou kolkovej známky je najčastejší a najpoužívanejší spôsob platenia poplatkov, preto sa navrhlo posunutie zrušenia kolkových známok," vysvetľuje rezort financií. Ministerstvo by však zároveň chcelo do budúcnosti predstaviť aj nový spôsob platenia na úradoch, ktorý by mal nahradiť kolkové známky. V praxi by to znamenalo, že Slováci by po novom mohli poplatky uhradiť v hotovosti alebo platobnou kartou napríklad aj v novinových stánkoch, ktoré im vytlačia potvrdenie o zaplatení.

Už v priebehu budúceho roka by mali na príslušných orgánoch pribudnúť nové technické zariadenia, ktoré budú nové spôsoby platieb podporovať. Podľa ministerstva veľkou prednosťou zavedenia nových spôsobov platenia bude vedenie centrálnej evidencie, predaja a zúčtovania. Rezort financií preto od novely očakáva aj mierne pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy a na podnikateľské prostredie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.