Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2015, 00:00

Megainvestícia vo finále: Slovnaft otvára top projekt

Nová linka za stámilióny má v rafinérii zvýšiť produkciu polyetylénu o desaťtisíce ton.

Najväčšia investícia slovenskej rafinérie od konca 90. rokov. Takýto prívlastok má projekt modernizácie výroby plastov, ktorý pred dvomi rokmi spustil bratislavský Slovnaft. A ktorý sa dnes definitívne naplní. Firma totiž otvorí novú linku, ktorá nahradí doterajších sedem starších liniek. Priame investície mali podľa pôvodných plánov presiahnuť 200 miliónov eur. Avšak išlo len o súčasť balíka noviniek firmy v oblasti základných plastov, ktorý by mal do roku 2015 dosiahnuť hodnotu viac ako 300 miliónov eur.

Fólie, hračky, izolácie

Spoločnosť pri spustení investície avizovala, že financovanie bude pochádzať z jej vlastných zdrojov, z úveru od Európskej banky pre investície a rozvoj a komerčných úverov. Nová linka by mala vyrábať takzvaný nízkohustotný polyetylén. Ten je následne základom pre široké spektrum produktov, napríklad pre potravinárske a poľnohospodárske fólie, hračky, izolácie a ďalšie materiály používané v stavebníctve. „Pri výstavbe tejto novej linky nájde prácu viac ako 1000 ľudí, a to nielen z veľkých firiem, ale aj z radov malých a stredných podnikateľov a živnostníkov. Linka navyše znižuje energetické nároky na výrobu, čo napĺňa zámery rezortu hospodárstva SR o čo najvyššiu energetickú efektívnosť nielen priemyselnej výroby na Slovensku,“ avizoval pri začiatku jej výstavby minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Výška investície, ktorá mala prekonať v rámci Slovnaftu desaťročné úrovne, v tom istom čase podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Slovnaft Oszkára Világiho potvrdzovala ich dlhodobú politiku udržať priemernú ročnú mieru investovania na úrovni 110 až 120 miliónov eur. „Len za posledných 10 rokov to bolo takmer 1,5 miliardy eur,“ dodal Világi.

A aké budú jej praktické dosahy? Po spustení novej linky stúpne ročná kapacita výroby polyetylénu v Slovnafte na 220-tisíc ton, teda približne o 40-tisíc ton.

Rok oznamovania

Zámer ísť do takéhoto projektu pritom Slovnaft oznámil ešte v roku 2011. Podľa analytikov si naša rafinérka chcela investíciou udržať svoje pozície na trhu. „Slovnaft všeobecne investuje do projektov, ktoré zvyšujú efektívnosť a zabezpečujú vysokú spoľahlivosť výroby,“ zhodnotil analytik Redbaenk David Šplíchal. Podľa jeho slov núti rafinériu do investícií aj konkurenčný boj.

V tom čase však nebol jediný, kto oznamoval nové investície. Rovnako tak vtedy urobili U. S. Steel, Eustream či SCP Mondi. Rok 2011 bol teda zároveň rokom, keď sa medzi veľkými firmami na Slovensku prvýkrát rozmrazilo investičné prostredie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.