Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2015, 10:52

Medzi automobilkami má Volkswagen najviac a najdrahších zamestnancov

Volkswagen Slovakia spomedzi všetkých troch automobiliek pôsobiacich na Slovensku zamestnáva najviac pracovníkov. Ku koncu roka 2014 evidoval až 9959 zamestnancov, medziročne viac o 479. VW SK nie je len najväčším zamestnávateľom v automobilovom priemysle, ale aj jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov na Slovensku. Vyplýva to z analýzy spoločnosti FinStat.

Zvyšné dve automobilky zaznamenali v stave zamestnanosti medziročne mierny prepad. KIA Motors Slovakia zamestnávala ku koncu minulého roka 3526 zamestnancov a PCA Slovakia približne 2700. V skutočnosti však v spoločnosti PCA pracuje ešte o niekoľko stoviek pracovníkov viac, ide však o zamestnancov "prenajatých" cez tzv. personálny lízing.

Najvyššie priemerné mzdové náklady na jedného zamestnanca dosiahli vlani podľa analýzy v automobilke Volkswagen. Na jedného pracovníka tam ročne pripadá až 25.034 eur, čo mesačne predstavuje 2086 eur. V automobilke KIA Motors Slovakia sú priemerné ročné mzdové náklady na jedného zamestnanca 18.215 eur a v automobilke PCA Slovakia 15.063 eur.

Priemerné mzdové náklady podľa analýzy Finstat možno chápať v tom zmysle, koľko v priemere zarobí jeden zamestnanec v danej firme za jeden rok. Ide o priemernú veličinu, ktorá zahŕňa platy nielen "bežných" pracovníkov, ale aj platy manažérov či iných nadriadených zamestnancov, ktorí sú ohodnotení vyššími mzdami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.