Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2014, 17:06

IT firmy dostali miliónové pokuty. Za kartel

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR uložil rozhodnutím z 2. júna 2014 piatim podnikateľom pôsobiacim na trhu distribúcie IT technológií a doplnkového sortimentu na území SR pokuty v celkovej výške 4,28 milióna eur za uzatvorenie kartelovej dohody. Informoval o tom dnes na tlačovej besede Juraj Beňa z odboru kartelov PMÚ SR.

"Predmetom dohody bolo zavedenie manipulačného poplatku všetkými účastníkmi dohody vo výške 1 eura, ktorý mal byť v zmysle dohody účtovaný na každú jednu faktúru, ktorú títo podnikatelia vystavili svojim zákazníkom za dodanie tovaru," spresnil.

Zo zistení úradu podľa neho vyplýva, že k uzatvoreniu kartelovej dohody prišlo počas februára 2013, pričom poplatok začal byť podnikateľmi účtovaný nasledujúci mesiac, postupne počas jedného týždňa.

Dokazovanie v tomto prípade preukázalo, že predmetom dohody bol aj termín zavedenia manipulačného poplatku, ktorý bol stanovený u každého podnikateľa na iný deň tak, aby nevzbudili podozrenie, že prišlo k uzatvoreniu kartelu. Táto skutočnosť zároveň potvrdzuje, že podnikatelia si boli vedomí protiprávnosti svojho postupu, ktorý sa snažili zatajiť.

Jeden z účastníkov konania neuplatnil dohodu v praxi a manipulačný poplatok nikdy neúčtoval, čo úrad v rozhodnutí vyhodnotil ako poľahčujúcu okolnosť, ktorá viedla v jeho prípade k zníženiu pokuty.

V krátkom čase po zavedení poplatku PMÚ SR uskutočnil v priestoroch všetkých podnikateľov inšpekcie, po vykonaní ktorých väčšina účastníkov dohody prestala poplatok účtovať. Počas týchto inšpekcií úrad získal rozhodujúce dôkazy vo forme komunikácie vedenej medzi zástupcami jednotlivých podnikateľov, ako aj internú firemnú komunikáciu.

Po vykonaní inšpekcií jeden z účastníkov konania podal žalobu na nezákonnosť inšpekcie. Najvyšší súd SR však túto žalobu v rozhodujúcej časti zamietol a potvrdil tak, že usvedčujúce dôkazy boli úradom získané zákonne. Rýchly a úspešný zásah Protimonopolného úradu bol umožnený aj vďaka skorému a presnému podnetu zo strany verejnosti, ktorý obsahoval presné informácie o možnej kartelovej dohode. 

"Rozhodnutie Protimonopolného úradu doteraz nie je právoplatné. Ide o prvostupňové rozhodnutie orgánu, voči ktorému je prípustný rozklad a účastníci konania ho možno využijú. Nebudeme v súčasnosti preto špecifikovať ďalšie informácie týkajúce sa rozhodnutia a identity účastníkov konania," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.