Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.12.2014, 00:00

Veľké plány developera skončili 400-tisícovou pokutou. Vyberte opachu roka

Developeri sa v 80-tisícovej Nitre predbiehali, kto skôr postaví nové nákupné centrum.

O titul realitná opacha roka sa uchádzajú tieto stavby

Písal sa rok 2007 a nikto na svete (s výnimkou Dr. Skazu) netušil nič o príchode akejkoľvek krízy. Tobôž nie v Nitre. Práve tu sa totiž rozpútal boj, ktorý nemá a dlho asi nebude mať obdobu. Svoj záujem postaviť obchodné centrum tu totiž v podobnom čase ohlásili až štyria investori. Korunu celej situácii pridávali už dve existujúce centrá. Krajskému mestu s necelými 80 tisícami obyvateľov tak „hrozilo“, že bude mať šesť podobných centier. Developerské skupiny si povedali, „kto skôr príde, ten skôr berie“. A podľa toho to aj dopadlo. Najmä v prípade projektu City Park Nitra. Jedenapolmiliardový projekt sa ponáhľal až tak rýchlo, že projekt stojí opustený dodnes.   

V polovici roka 2007 sa v Nitre dalo napätie krájať. Developerské skupiny na seba narazili. Plán postaviť svoje obchodné centrum totiž dostalo hneď niekoľko z nich. Otázku kto z koho riešili rôzne. Spoločnosť Euro City Park vyriešila časový stres po svojom. Začala stavať bez stavebného povolenia. Úrady si to všimli. A tak prišla na rad pokuta vo výške 400-tisíc eur.


Hlasovať za Realitnú opachu roka môžete tuDeveloperovi pritom hrozila až päťmiliónová sankcia. „Výšku sankcie sme určili podľa rozostavanosti stavby,“ povedala v polovici roka pre agentúru SITA vedúca Mestského stavebného úradu v Nitre Mária Jančovičová. Spoločnosť mala vtedy povolenie len na terénne úpravy, zašla však podstatne ďalej. Aj preto investor ohlásil nový termín otvorenia. Z jari 2008 odložil otvorenie na jeseň toho istého roka.

Už úvodné mesiace projektu City Park Nitra predznamenávali budúce problémy. Ale vráťme sa o pár mesiacov skôr, keď sa v Nitre zrodila myšlienka postaviť mekku nakupovania a oddychu. A nebola vôbec malá. Rozpočet sa vyšplhal až do výšky 1,7 miliardy slovenských korún. Investor počítal, že Nitranov naláka asi na stovku obchodov, ktoré sa mali rozprestierať na ploche 28-tisíc štvorcových metrov (taký menší bratislavský Centrál). Nemalo však zostať len pri shoppingu. Súčasťou areálu mala byť rekreačná zóna s rozmermi 7,5 tisíca štvorcových metrov. Špecialitou malo byť mólo, ktoré by umožnilo člnkovanie na rieke.


Viac o nákupnom centre si prečítate tu

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.