Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2014, 00:00

Pýcha Sovietskeho zväzu zostala v ruinách. Vyberte opachu roka


Ralitnou opachou roka sa môžu stať tieto stavby

Ich meno malo v bývalom Sovietskom zväze cveng. Nebolo sa čomu čudovať. V rámci výmeny tovarov nám Rusi posielali ropu či plyn, my im na oplátku napríklad pulóvre či polokošele. A vôbec nie málo. Len z banskoštiavnickej Plety skončilo na východných trhoch ročne cez tri milióny výrobkov. Práve tento podnik bol výkladnou skriňou ľahkého priemyslu v celom Československu. Bol. Podnik skrachoval a jedinou jeho zhmotnenou pripomienkou je rozostavaný komplex v Banskej Štiavnici. Ten sa zmenil na opachu s ktorou si nikto nevie rady.


Hlasovať za top realitnú opachu môžete tu


 

Ešte v polovici osemdesiatych rokov to však vyzeralo na celkom iný príbeh. Pleta spolu s materskou firmou zamestnávala po celej krajine vyše šesťtisíc ľudí a zaraďovala sa medzi najväčších hráčov v regióne. Problémy, ktoré trápia dnešné firmy - nedostatok objednávok, nepoznala. Jeden a ten istý výrobok vyrobila v desaťtisícovej sérií a posielala ďalej. Že sveter mal rovnakú farbu a veľkosť bolo úplne jedno. Sovietsky zväz bral všetko. Práve v tejto atmosfére začali v Banskej Štiavnici kresliť novú výrobnú halu. Písal sa rok 1985 a cieľ bol jasne vytýčený. Rozšíriť výrobu svetrov a pulóvrov.

Stavať sa začalo niekedy okolo roku 1986. Niekoľkopodlažná budova mala pokryť dopyt zo Sovietskeho zväzu. Tento plán však nikdy nenaplnila. Prichádza rok 1989 a prevrat stopol akékoľvek možnosti rozšírenia výroby. Spoločnosť totiž obchodovala v rámci Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (známa pod skratkou RVHP). V rámci tejto spolupráce posielala tovar na východ. Zmena režimu spretrhala obchodné vzťahy a v Banskej Štiavnici (a nielen tu) mali veľký problém.


Prečítajte si celý príbeh banskoštiavnickej Plety

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.