Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2014, 20:00

Domy a byty sú najlacnejšie za posledných sedem rokov (grafy)

Ceny nehnuteľností určených na bývanie sa vrátili k poklesu.

Ceny nehnuteľností na Slovensku sa v druhom štvrťroku 2014 vrátili k poklesu. Priemerná cena bola v porovnaní s úvodom roka o takmer percento nižšia a dosiahla 1211 eur za štvorcový meter (m2). Upozornil na to dnes analytik ČSOB banky Marek Gábriš.

Ako uviedol, ceny nehnuteľností v priemere mierne klesli, ale ich vývoj v rámci štruktúry bol diferencovaný podľa veľkosti aj podľa regiónov. V porovnaní s prvým štvrťrokom sa znížili ceny jednoizbových a trojizbových bytov zhodne o 0,4 percenta a štvorizbových o 1,6 percenta. Ceny domov boli v priemere nižšie o 2,2 percenta a víl o 5 percent. "Tu ide zrejme o korekciu po predchádzajúcom raste, ako aj o menšie objemy obchodov v tomto segmente. Ich cenovky sa vrátili naspäť na začiatok roku 2012, respektíve koniec roku 2011," zdôvodnil Gábriš. Naopak, rástli ceny dvojizbových bytov o 1,2 a päťizbových o 4,1 percenta.

V rámci regiónov išli dolu ceny v piatich krajoch, a to v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Prešovskom. Naopak nárast zaznamenali v Žilinskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. V týchto regiónoch mohol byť podľa analytika vývoj ovplyvnený aj nedostatočnou ponukou.

Gábriš ďalej poukázal na to, že v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka boli priemerné ceny na Slovensku nižšie o 1,5 percenta, pričom ide o rovnaký pokles ako v prvom štvrťroku. Kumulatívny prepad od cenového vrcholu dosiahnutého v polovici roka 2008 sa rozšíril z 21,2 percenta na 21,8. "Tento ukazovateľ sa však pohybuje v rozpätí 19  až 22 percent už asi posledné tri roky. Trh tak z pohľadu cien naďalej viac-menej stagnuje," zhodnotil analytik.

Oživenie objemu obchodov podľa neho potvrdzuje vývoj indexu realitného zdravia, ktorý v júni dosiahol najlepšiu hodnotu za posledný rok. Upozornil však, že na júl sa predpokladá mierne zhoršenie obchodov z dôvodu letných prázdnin. "Priemerné mzdy sa v druhom štvrťroku pravdepodobne zvýšia, čo v kombinácii s aktuálnym miernym poklesom cien, ako aj rekordne nízkymi úrokovými sadzbami zlepšuje dostupnosť bývania," uzavrel Gábriš s tým, že na výraznejšiu podporu realitného trhu by bola potrebná ešte hlbšia stabilizácia trhu práce.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.