Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2014, 00:00

Úľavy pre firmy sú len krátkodobou pomocou

Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska:

Z dlhodobého hľadiska je potrebná zmena podnikateľského prostredia a prilákanie nových investorov, tvrdí pre HN Kičina.

Firmy začínajú v porovnaní s minulosťou ponúkať absolventom výrazne viac pracovných miest. Aké základné faktory za tým stoja?

Sú tri. V júni končí školský rok a na trhu sa očakáva väčšia ponuka pracovnej sily zo skupiny absolventov. Na druhej strane nastupujú sezónne práce, a tým pádom je aj vyšší dopyt po pracovnej sile. Posledným dôvodom je finančný faktor. V prípade zamestnania absolventa môže firma získať finančnú úľavu na odvodoch, a teda absolventi sú lacnejšou pracovnou silou.

Aj napriek tomu však pretrváva medzi mladými vysoká miera nezamestnanosti.

Určite na tento problém neexistujú jednoduché riešenia, ktoré by mali krátkodobý charakter. Z dlhodobého hľadiska je však potrebná zmena podnikateľského prostredia a prilákanie nových investorov. S tým teda súvisí aj zvýšenie investičnej atraktívnosti. To sa v poslednom čase na Slovensku veľmi nedarí a minulý rok priniesol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.