Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
Dubaj preskočil Heathrow a stal sa najrušnejším letiskom pre medzinárodnú dopravu na svete. V roku 2014 ním totiž prešlo okolo 71 miliónov cestujúcich, zatiaľ čo londýnskym letiskom to bolo o čosi menej, okolo 68,1 milióna cestujúcich. „Heathrow stráca veľa obchodov do Dubaja, pretože sme schopní uspokojiť pripojenie, na ktoré Heathrow už nemá kapacitu,“ povedal generálny riaditeľ letiska v Dubaji, Paul Griffiths. Nadviazal tak na to, že najväčšie letisko vo Veľkej Británii pracuje na takmer plnú kapacitu s jeho dvoma dráhami.

Dlhoročné prvenstvo už nestačí
Letisková komisia, orgán zriadený britskou vládou, sa snaží dospieť k záverom o tom, či má odporučiť novú pristávaciu dráhu na letisku Heathrow a Gatwick, druhému najväčšiemu letisku vo Veľkej Británii. „Británia ťaží z toho, že je najväčší svetový prístav alebo letisko posledných 350 rokov... Ale nedostatok kapacít v Heathrow znamená, že čoskoro stratíme túto korunu v prospech Dubaja, “ povedal generálny riaditeľ  Heathrow, John Holland-Kaye. Čísla cestujúcich bol v roku 2014 na Heathrow o 1,4 percenta vyšší než v predchádzajúcom roku.  A to vďaka výraznému nárastu dopravy na trasách na rozvíjajúcich trhoch, vrátane Číny a Mexika. Avšak, Paul Griffiths, povedal, že Dubaj bude aj naďalej výrazne rásť a je „veľmi nepravdepodobné, že by Spojené kráľovstvo získalo prvé miesto v počte medzinárodných cestujúcich“.

Najväčšia svetová flotila lietadiel
Rast medzinárodného letiska Dubaj má korene v expanzii Emirates Airline, ktorý je štátom kontrolovaný dopravca. Bol založený v Dubaji, ktorý je súčasťou  Spojených arabských emirátoch, v roku 1985. Emirates dnes prevádzkuje najväčšiu svetovú flotilu diaľkových osobných lietadiel a zvažuje sťahovanie do nového, väčšieho centra v Dubaji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.