Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2014, 14:45

Rusko zatiaľ nedostalo žiadnu pozvánku na rokovania o plynovej kríze

Ruské ministerstvo energetiky zatiaľ nedostalo pozvánku na trojstranné rokovania o plynovej kríze na Ukrajine s Európskou úniou (EÚ) a vládou v Kyjeve. Uviedla to dnes hovorkyňa ruského ministerstva v reakcii na správy, že rokovania sa uskutočnia 20. septembra v Berlíne. Informovala o tom agentúra Reuters.

Európska komisia (EK) totiž oznámila, že jej zástupcovia, ako aj predstavitelia Ruska a Ukrajiny sa 20. septembra stretnú v Berlíne na rokovaniach o kríze.

"Nevieme nič o tomto termíne a nedostali sme žiadnu pozvánku," dodala hovorkyňa.

Ruský štátny energetický monopol Gazprom 16. júna zastavil export plynu na Ukrajinu, pretože mu nezaplatila za predchádzajúce dodávky komodity. Kyjevu sa však nepáči cena, ktorú od neho Gazprom žiada za plyn od 1. apríla 2014. Je totiž vyššia, ako účtuje ostatným klientom v Európe, dokonca vyššia ako v prípade ekonomicky silného Nemecka.

Moskva minulý týždeň oznámila, že je pripravená obnoviť spoluprácu v oblasti plynu s Ukrajinou pod podmienkou, že Kyjev splatí svoje "astronomické dlhy" v plnej miere a bude súhlasiť s priemernou cenou za plyn na úrovni 385 USD (297,78 eura) za 1000 kubických metrov (m3).

1 EUR = 1,2929 USD

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.