Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2014, 16:54

Rusi nám opäť výrazne obmedzili plyn. Slovensku môžu pomôcť Nemci

Slovenský plynárenský priemysel dnes zaznamenal zníženie dodávok plynu o 51,5 percenta.

Slovenský plynárenský priemysel aj dnes zaznamenal významné zníženie dodávok zemného plynu. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii po mimoriadnom rokovaní vlády SR jej predseda Robert Fico (Smer-SD).

"Musím konštatovať, že dnes 2. októbra zaregistroval SPP ďalšie zníženie dodávok plynu, tentokrát o 51,5 percenta, čiže pokračuje trend, ktorý začal už dávnejšie, v podstate od 5. septembra 2014," spresnil.

Preventívne opatrenie
"Predovšetkým musím oznámiť všetkým, vrátane slovenskej verejnosti, že ako reakciu na tento stav, SPP uzatvoril so spoločnosťou E.ON Global Comodities novú 5-ročnú zmluvu o dodávkach zemného plynu, ktorá umožňuje v období najvyššej spotreby doviezť na Slovensko denne 2 milióny m3 plynu. Ide o ďalšie z preventívnych opatrení, ktorými SPP a štát reaguje na zvýšené riziko obmedzenia dodávok plynu z východu," oznámil.

O približne 50-percentnom znížení dodávok plynu do SR premiér informoval už v stredu (1. 10.). Znížené dodávky plynu do SR sa zaznamenali už počas niekoľkých týždňov tohtoročného septembra.

Gazprom: Tok plynu je stabilný
Ruský štátny energetický gigant Gazprom dnes vyhlásil, že tok plynu na Slovensko bol počas uplynulých 10 dní stabilný. Reagoval tak na sťažnosti z Bratislavy, ktorá v stredu (1.10.) uviedla, že dodávky plynu z Ruska klesli o približne 50 %. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov dnes vyhlásil, že Rusko denne dodáva cez Užhorod na Slovensko 48,1 milióna kubických metrov plynu.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.