Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2013, 00:00

Minister Malatinský lobuje za slovenské firmy v Srbsku

Desiatky miliónov eur pripravených na expanziu na Balkán. Tak vyzerajú najnovšie plány slovenských firiem, ktorým pomáha „lobovať“ aj slovenské ministerstvo hospodárstva. Mnohé z našich firiem totiž narážajú na prieťahy či už v privatizácii, či konkurznom konaní srbských firiem, o ktoré majú záujem. „Srbský minister financií a hospodárstva Mladan Dinkič prejavil snahu pomôcť,“ potvrdil aj hovorca ministra hospodárstva SR Stanislav Jurikovič na margo návštevy ministra Tomáša Malatinského v Srbsku.

Zo Srbska aj do Ruska
Jedným z tých, ktorí v Srbsku chcú posilniť svoj biznis, je známy slovenský podnikateľ Juraj Kamarás. Jeho firma Imuna Pharm má záujem o kúpu skrachovaného výrobcu liečiv Jugoremedia, no zatiaľ jej v kúpe bráni tamojšie konkurzné konanie. Známy srbský výrobca bol pred časom v rukách firmy Aventis patriacej francúzskemu koncernu Sanofi Aventis. Ten s ňou podpísal dohodu na báze licencie o odbere liečiv. Firma s problémami neskôr dostala nového majiteľa, macedónsku spoločnosť Jaka 80, no tá jej stratu ešte prehĺbila.

Výšku investície Kamarás zatiaľ špecifikovať nechce, pohybuje sa v miliónoch eur. Aj vzhľadom na to, že tabletková časť výroby síce využíva moderné technológie, roztoková je oveľa zastarenejšia. „Cez Jugoremediju však môžeme expandovať na Balkáne, ale aj na trhy Ruska a ďalších krajín bývalého Sovietskeho zväzu,“ hovorí Kamarás. Výhodou je, že Srbsko má s Ruskom bezcolnú zónu.

Juraj Kamarás pritom najnovšie posilňuje biznis aj v tamojšom hutníctve. „Podpísali sme kotrakt na dodávku surovín pre tamojšie železiarne Smederevo v objeme 120 miliónov dolárov ročne,“ hovorí o kontrakte jeho firmy Lamet. Smederevo kedysi vlastnil U.S. Steel. Po nástupe krízy ho však predal štátu za symbolický dolár.

Stovky miliónov
Prieťahy v konkurznom konaní nateraz bránia aj ďalšej slovenskej firme BEZ Transformátory uchádzať sa o kúpu tamojšej spoločnosti Minel Transformátory. Tá má za sebou niekoľko neúspešných aukcií i prepúšťanie. „Máme o ňu záujem,“ potvrdil však obchodný riaditeľ BEZ Transformátory Milan Michalík.

Kým doteraz slovenské firmy v Srbsku investovali niekoľko miliónov eur, ich ďalšie projekty sa už pohybujú v desiatkach až stovkách miliónov. Prešovský výrobca ochranných pracovných odevov Bemaco investoval vlani do výroby 1,3 milióna eur. „V tomto roku plánujeme výrobu rozšíriť o ďalšiu fabriku, čo pre miestny trh práce prinesie ďalších zhruba 200 voľných pracovných miest,“ spresňuje hovorkyňa Jana Krajkovičová. Obdobne rozšíriť investíciu z 8,5 na 20 miliónov eur chce v nasledujúcich rokoch aj náš najväčší tamojší investor Aqua Therm Invest, ktorý vo Vojvodine stavia na etapy najväčší stredoeurópsky akvapark.

Ako pritom Belehrad potvrdzuje, záujem má hlavne o slovenské investície do energetiky. Slovenské firmy ako GGE, Credo Invest, Euroframe či Green Energy tak chcú podľa informácií HN preinvestovať v nasledujúcich rokoch spolu päťsto miliónov eur. „Srbsko je z hľadiska investícií do energetického sektora veľmi zaujímavým trhom. V súčasnosti naša dcérska spoločnosť Tenergo zabezpečuje inžiniering a dodávku technológií pri výstavbe viacerých projektov kogeneračných jednotiek v Srbsku. Zároveň vyhodnocujeme možnosti priamych investícií do projektov, akými sú napríklad paroplynové cykly,“ hovorí pre HN marketingová riaditeľa GGE Miriam Oravkinová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.