Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2014, 16:52

Stavba, ktorá mala poraziť aj krízu. Vyberte realitnú opachu roka

O titul Realitná opacha roka bojujú tieto stavby. Hlasovať môžete tu.

Písal sa rok 2009. Slovensko sa otriasalo v najväčšej hospodárskej kríze za posledné desaťročia. Podniky prepúšťali, prepady objednávok atakovali aj dvojtretinové hranice a európska ekonomika sa rútila z kopca. Akoby z iného sveta predstavil spevák a kontroverzný podnikateľ Karol Konárik projekt Slovenka resort.

Ten nemal v tom čase konkurenciu. V Banskej Bystrici chcel vybudovať akési „mesto v meste“ s rozpočtom takmer 30 miliónov eur. „Netreba sa báť... Ekonomika zastať nemôže, treba ísť ďalej, musí sa stavať a ja sa nebojím,“ vravel odhodlane pre denník Plus 1 deň. Od predstavenia projektu ubehlo päť rokov. Namiesto honosného komplexu stojí v meste skelet nedostavanej budovy. Majiteľ sa zmenil, ruiny zostali. Aj keď najnovšie informácie naznačujú, že opachy by sa Bystrica mohla zbaviť.

Príbeh Slovenky resort je úzko spojený s Karolom Konárikom. Známy spevák sa začiatkom deväťdesiatych rokov rozhodol podnikať. Najprv to bolo rozmnožovanie videonosičov, neskôr elektronika aj obchod. Nezostal len pri tom. Zapojil sa aj do privatizácie. V nej získal pivovary v štyroch slovenských mestách, ale aj tradičnú textilku v Banskej Bystrici s názvom Slovenka. To už bol poslancom NR SR za vtedy vládnuce HZDS. Paradoxne, práve tento podnik označil za svoj najnešťastnejší. „Bili sme sa o Slovenku s Jánom Ľuptákom. Škoda, dnes by som mu dal odmenu, keby ma bol prebil. Slovenku som oľutoval,“ vravel v rozhovore pre Trend Konárik. O rok už podnik predával. Výroba sa presunula do nových priestorov a spevákovi zostal len rozsiahly areál v centre mesta.

„Keď padajú fabriky, musíme ísť do služieb,“ hovoril už začiatkom roka 2009 pre denník Sme Konárik a predstavoval svoje plány. V areáli s rozlohou takmer 15-tisíc štvorcových metrov malo vyrásť dvojpodlažné nákupné centrum. To malo Bystričanom ponúknuť 59 obchodov. Ďalšie budovy mali ponúknuť 85 bytov, wellness, parkovacie miesta, ale aj hotel. Ten mal byť dominantou celého rezortu a počítal so 126 luxusne zariadenými izbami. Plán bol na vtedajšie časy ambiciózny. Prvých hostí mal komplex privítať už o rok. Napriek finančnej kríze sa Konárik spoliehal na to, že s financovaním mu pomôžu banky.
Z plánu prestavať areál bolo nadšené aj mesto. „Lokalita sa stane skutočným námestím, nie ako doteraz, keď do nej zasahovala textilka,“ konštatovala hovorkyňa primátora Monika Pastuchová. Rozpočet projektu bol na úrovni 28 miliónov eur a mal priniesť prácu 350 ľuďom.


Prečítajte si viac o stavbe v Banskej Bystrici


Galéria projektu Slovenska resort v Banskej Bystrici

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.