Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2014, 13:40

Trnavský Peugeot nasleduje Kiu. Vyrobil historicky najviac

Trnavský závod automobilky PSA Peugeot Citroёn vyrobil v uplynulom roku 248 405 vozidiel. To je najviac v histórii automobilky. Trnavskému výrobnému centru sa tak napriek pretrvávajúcim ťažkostiam v dopyte na západoeurópskych trhoch podarilo v roku 2013 medziročne zvýšiť objem výroby o 15,5 percenta. Trnavský závod tak napodobnil Kiu v Žiline. Tá dnes vydala čísla výroby áut, ktorá má v Žiline za sebou taktiež rekordný rok. Z jej liniek odišlo 313-tisíc automobilov. Cestu k novým majiteľom si našlo 184 754 automobilov značky Peugeot 208 a 63 651 modelov Citroën C3 Picasso.

Taiwan, Čile či Uruguaj
Na minuloročnom objeme v Trnave predstavovali päťdverové verzie vozidiel 85,5 percenta, zvyšných 14,5 percenta boli trojdverové. Model Peugeot 208 patrí medzi najpredávanejšie vozidlá vo svojej kategórii v Európe. Produkcia PSA Slovakia, ktorá je určená na export, smerovala v roku 2013 najmä do západnej Európy (Taliansko, Veľká Británia, Francúzsko). Trnavské autá si svojich majiteľov našli aj vo vzdialenejších krajinách ako napríklad Taiwan, Čile či Uruguaj.

Kia vyviezla najviac áut do Ruska
V žilinskej Kii z celkového počtu 313-tisíc kusov vyrobených vozidiel predstavoval model Sportage približne polovicu z produkcie (160 278 kusov). Kia zároveň vyrobila 123 016 kusov modelu Kia cee’d v troch karosárskych verziách a 29 706 kusov z modelu Kia Venga. Najviac automobilov závod vyviezol do Ruska, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Talianska a ďalších európskych krajín. Takýto úspech sa automobilke podaril aj vďaka spusteniu sériovej výroby modelu pro_cee’d, ako aj športové verzie modelu Kia cee’d v trojdverovom, teda pro_cee’d GT a päťdverovom prevedení (cee’d GT).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.