Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2014, 00:00

Vladimír Lexa starší: Nechcel som, aby syn išiel do politiky

Profil. Najväčšia chyba kupónovej privatizácie bola v tom, že na Slovensku nám nezostal žiadny veľký koncern, hovorí Vladimír Lexa starší.

Hovorilo sa o ňom ako o sivej eminencii slovenského biznisu. Je jedným z privatizérov deväťdesiatych rokov a špekulovalo sa tiež, že stojí za podnikateľskou skupinou Penta. Tieto fámy však vždy vytrvalo popieral. O rozsahu svojho podnikania rozpráva striedmo. A napriek jeho postaveniu v biznise zostával celé roky skôr v úzadí. Verejnosť si ho však môže pamätať ako človeka, ktorý sa mihol v politike ako dvojnásobný podpredseda vlády. Následne zmizol s cieľom podnikať a výsledkom, že dodnes sa objavuje v rebríčkoch najbohatších Slovákov. Vladimír Lexa starší.

Únos poznačil celú rodinu

Áno, ide o meno, ktoré si dnes väčšina ľudí spája skôr s jeho synom Ivanom, teda asi najkontroverznejším zo šéfov Slovenskej informačnej služby. Príbuzenstvo a politická kariéra pritom nie sú jediným spojivom v ich živote. Obom významne vstúpil do života exprezident Michal Kováč. Kým Ivana spájali a súdili pre podozrenia z únosu syna vtedajšej hlavy štátu, ešte niekoľko rokov predtým Vladimír Lexa pre Kováča pracoval. Bolo to v roku 1990, teda období, keď sa budúci prezident stal po prvých slobodných voľbách u nás ministrom financií a Lexa mu šiel robiť poradcu. „Hneď som mu však povedal, že po roku či roku a pol pôjdem podnikať,“ spomína dnes Lexa. Vďaka vzdelaniu aj kontaktom vraj vedel, že skôr či neskôr musí uspieť.


Čítajte viac: S amnestiami treba vždy narábať opatrne


A aj uspel. Dnes žije veľkopodnikateľ životom, o ktorom mnohí len snívajú. Hlavné slovo v rodinnom biznise postupne preberajú deti a pomaly aj vnúčatá. Sám sa ešte angažuje v dvoch spoločnostiach, ktoré ako sám vraví, riadi cez počítač. Aj preto takto na diaľku, lebo pol roka vždy trávi v zahraničí. Konkrétne v Dominikánskej republike. Jeho aktivity na Slovensku postupne preberá aj syn Ivan, voči

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.