Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2014, 12:48

Slovensko je na odstávku plynu pripravené lepšie ako v roku 2009

Slovenská republika je v porovnaní s rokom 2009 lepšie pripravená na situáciu, ak by sa obdobné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu zopakovalo. Uviedlo to Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v Správe o zabezpečení dodávok energií a o riešení prípadných núdzových stavov s určením príslušnej zodpovednosti za ich riešenie, ktorou by sa na stredajšom (10. 9.) rokovaní mala zaoberať vláda SR.

Lepšiu pripravenosť voči prerušeniu dodávok plynu by zabezpečili podľa správy zrealizované opatrenia, a to najmä zmluvné vzťahy o dodávkach plynu, zásoby plynu, ako aj zlepšené krátko- a strednodobé riešenia v plynárenskej infraštruktúre.

Dodávka plynu pre potreby odberateľov v SR je podľa MH SR zabezpečená na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov plynu pôsobiacich na Slovensku. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ako najvýznamnejší dodávateľ plynu má uzavretú diverzifikačnú zmluvu o dodatočných dodávkach plynu, ktoré by mali byť k dispozícii pre potreby slovenského trhu v čase krízy. E.ON Ruhrgas dodá SPP v prípade krízy zo svojich západných zdrojov plyn až do výšky 500 miliónov kubických metrov (m3) plynu ročne.

V zásobníkoch zemného plynu prevádzkovateľov Nafta, a. s., Pozagas , a. s., a SPP Storage, s.r.o., bolo podľa správy k 15. augustu 2014 uskladnených 3,50 miliardy m3 plynu, teda 94 % z celkovej kapacity. "Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pritom pokračuje ďalej v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov, ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov," konštatovalo MH SR.

V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete sa vykonali podľa rezortu hospodárstva technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z ČR na Slovensko s kapacitou 67 miliónov m3 denne. Prepojenia slovenskej a rakúskej prepravnej siete umožňujú využitie reverzného toku plynu z Rakúska do SR s kapacitou 23 miliónov m3 denne. "V prípade mimoriadnych núdzových situácií by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka," zdôraznilo ministerstvo hospodárstva.

Fyzické prepojenie slovenskej a maďarskej časti plynovodu sa uskutočnilo 27. marca 2014. Realizácia testovacej prevádzky sa predpokladá v druhej polovici roku 2014. Komerčná preprava zemného plynu by sa mala začať 1. januára 2015. Prepojenie plynovodov s Poľskom získalo zmluvný základ 22. novembra 2013, kedy bola v Bratislave podpísaná dohoda medzi vládou SR a Poľskej republiky o spolupráci pri realizácii projektu plynovodu spájajúceho poľskú prepravnú sieť a slovenskú prepravnú sieť.

S cieľom zvýšiť úroveň bezpečnosti dodávok plynu sa taktiež na území Slovenska uskutočnili dve technické opatrenia. Jednak Nafta, a.s., realizovala prepojenie zásobníkov s prepravnou sieťou, ktoré umožní zvýšenie dodávok plynu zo zásobníka počas prerušenia dodávok plynu na Slovensko a jednak spoločnosť eustream, a.s., vykonala také opatrenia, ktoré umožňujú reverzný tok plynu v rámci prepravnej siete na Slovensku. "V tomto režime je možné zo západu na východ prepraviť množstvo plynu, ktoré je vyššie, ako najvyššia spotreba na Slovensku v zimných mesiacoch," ubezpečilo ministerstvo hospodárstva SR vo vládnom materiáli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.