Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2015, 00:00

Prichádza horúca zima. Ceny benzínu u nás smerujú k rekordnému dnu

Po teplej jari ešte horúcejšia jeseň. To čaká motoristov na Slovensku. V pozitívnom zmysle slova. Ceny benzínu u nás totiž majú prelomiť jarné niekoľkoročné minimá a atakovať tak nové „lacné“ rekordy.

V praxi by tak mohli klesnúť zo súčasných priemerných 1,2 eura za liter na 1,1 eura – odhaduje analytik Lukáš Lóci z Capital Markets.

Dno 2010

Výrazne by tak mohla prekonať rekord z februára tohto roka, keď sa ceny benzínu u nás pohybovali na úrovni 1,2 eura za liter a prekonali by úrovne zo začiatku roka 2010, keď sa cena 95-oktánového benzínu pohybovala na úrovni 1,176 eura za liter. Dôvodov je niekoľko. V prvom rade sú to stabilne nízke ceny ropy, za čím sa skrýva nadbytok tejto suroviny na svetových trhoch. Okrem toho výrazne na cenu pohonných látok vplýva aj aktuálny kurz amerického dolára. Platí totiž pravidlo – ak dolár rastie, ropa klesá a naopak.

Za hranicami lacnejšie

Napriek tomu si zachováme v regióne priemerné negatívne prvenstvo. Tankovať v ktorejkoľvek okolitej krajine by totiž malo byť aj naďalej lacnejšie. A to vzhľadom na požiadavky na benzín u nás svoj podiel zohrávajú spotrebné dane.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.