Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2014, 00:06

Je to problém malých firiem

Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu, pre HN:

Ak zamestnáva dvoch, troch ľudí, tak takýto podnikateľ vie, ako nevykazovať všetko. Vie, ako sa dostať k peniazom, hovorí Pavol Konštiak.

Firmy z odvetvia veľkoobchod a maloobchod dostali vlani najviac pokút za nelegálne zamestnávanie. Sú takéto pochybenia plošné?

Plošne sa týkajú malých firiem. V obchode pracuje okolo 300-tisíc ľudí. Sú tu desaťtisíce prevádzok. Väčšina z nich patrí súkromníkom, a práve tu sa dá špekulovať. Pri veľkých to nie je možné, nemajú ani fondy na vyplácanie peňazí načierno. Ale ak zamestnáva dvoch, troch ľudí, tak takýto podnikateľ vie, ako nevykazovať všetko. Vie, ako sa dostať k peniazom.

Z akého dôvodu sa však snažia takto obchádzať systém?

U nás je mzda veľmi zaťažená odvodmi. A to aj napriek tomu, že v tomto odvetví sú nízke mzdy, na prácu totiž netreba až tak kvalifikovanú pracovnú silu. Ak však zrátame odvody zamestnanca a zamestnávateľa, tak je to až 50 percent. Ich neplatenie je tiež forma konkurenčného boja.

Odvody však platia aj firmy z iných odvetví.

U mnohých malých obchodníkov je to však pud sebazáchovy, aby si tak pokryli náklady. Niektorí to na druhej strane robia z vypočítavosti. Treba si však uvedomiť, že od roku 2008 sa im stále nepodarilo dosiahnuť maloobchodný obrat. Stále je nižší približne o dve miliardy, inflácia za ten čas však výrazne vzrástla. Okrem toho maloobchodný obrat rastie hlavne pri väčších firmách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.