Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2015, 17:31

Boj o elektrárne sa začal. So štátom chcú súperiť Maďari aj Česi

Záväznú ponuku na kúpu akcií Slovenských elektrární, ktoré predáva talianska spoločnosť Enel, chce podať Slovnaft aj EPH.

O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární sa záväzne uchádza aj bratislavská rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou skupinou MVM Group. "Slovnaft, člen skupiny MOL a skupina MVM podali 7. mája spoločnú indikatívnu ponuku na kúpu 66-percentného podielu spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach,” uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi. Konzorcium chce oproti svojim konkurentom zabojovať hlavne vďaka svojim skúsenostiam s prevádzkou jadrových elektrární.


Šéf Slovnaftu Oszkár Világi pri debate s premiérom Robertom Ficom. Snímka: SITA/Gabriel Kuchta

Záväznú ponuku na kúpu akcií Slovenských elektrární, ktoré predáva talianska spoločnosť Enel, chce podať aj česká skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). "Potvrdzujeme, že pokračujeme v procese predaja podielu, ktorý drží talianska firma Enel," uviedol hovorca EPH Daniel Častvaj. Vlastníkmi EPH sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T.

Z hry o slovenského dominantného výrobcu elektriny vypadol český ČEZ. Česká energetická skupina informovala, že nepodá ponuku na kúpu elektrární pre záujem slovenskej vlády posilniť svoj vplyv v Slovenských elektrárňach.

Vláda chce tiež blokovať predaj väčšinového podielu v SE dovtedy, kým Enel nedokončí dva bloky v jadrovej elektrárni Mochovce. To podľa ČEZ-u mení situáciu v mnohých oblastiach. Spoločnosť však vo vyhlásení uviedla, že so slovenskou vládou aj s Enelom je ochotná ďalej diskutovať o možnostiach podpory rozvoja energetického sektora na Slovensku.

Talianska spoločnosť Enel minulý týždeň pripustila, že sa zo Slovenských elektrární nestiahne a na predaj ponúkne iba menšinový podiel, ktorý by mohol získať štát alebo tretia strana. Enel očakáva ponuky do 9. mája.
 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.