Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2014, 17:27

Minimálna mzda sa zvýši najviac za posledných šesť rokov

Najvýraznejší rast za posledných šesť rokov. Tak týmto titulom sa môže hrdiť návrh novej výšky minimálnej mzdy, ktorý predložil rezort práce. Ten totiž navrhuje od budúceho roka zvýšiť najnižšiu mzdu o 28 eur, a to na 380 eur mesačne. Dnes o tomto návrhu rokovalo aj so zástupcami zamestnávateľov a odborármi.

V súčasnosti minimálna mzda v čistom nedosahuje ani hranicu rizika chudoby – zdôvodňuje rezort práce svoje rozhodnutie. Hranica chudoby prestavovala v roku 2012 sumu 346 eur mesačne. Návrh musí ešte odobriť vláda.

Za normálnych okolností by po tomto kroku mali firmám automaticky vzrásť aj ich náklady. Teraz by to však malo byť inak. Vláda totiž zamestnávateľom sľúbila, že nezaplatia navyše takmer nič. Čo to znamená? Najnižší plat bude síce rásť, no zároveň s ním sa budú firmám znižovať odvody, ktoré za ľudí platia. V konečnom dôsledku tak zaplatia rovnako, ako v súčasnosti pri minimálnej mzde na úrovni 352 eur.

Zamestnávatelia sú s týmto návrhom spokojní. Ak by totiž so mzdami rástli aj ch celkové náklady na zamestnanca – spôsobilo by im to značné finančné problémy. A tie by niektorí riešili napríklad aj prepúšťaním.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.